مدرسه ای ساخته شده بر روی پل !

گاهی اوقات محدودیت ها ،باعث ایجاد خلاقیت میشود و اگر پشت این خلاقیت یک معمار با ذوق باشد ، میتواند با ساخت یک ساختمان ، علاوه بر رفع نیاز ، باعث پیوند دو جامعه نیز بشود . مانند آنچه که در روستای زیاشی چین و در ساخت مدرسه ای بر روی پل اتفاق افتاد …

«xiashi»نام یک روستا در ایالت فوجیان واقع در چین است.یک نهر پهن از مرکز روستا میگذرد که برای سالها هیچ پلی روی آن نبوده.«chen jianshen» یک دانشجوی معماری از روستای مجاور بوده که به این دهکده آمد و از نیاز آن به یک مدرسه ابتدایی مطلع شد. دولت محلی نمیتوانست  مخارج تاسیس را فراهم کند در نتیجه معماربخشی از پول خود را به هزینه های طرح اختصاص میدهدتا باقی مردم به کمک مالی وعملی تشویق شوند.

روستا ساختگاهی را برای مدرسه در نظر نگرفته بود و از این رو معمار تصمیم گرفت تا بنا را به صورت پلی روی نهر بسازد.

مدرسه ای بر روی پل (3)

این مدرسه با250 متر زیر بنا و1550متر مساحت ساختگاه,نه تنها توانست کارکردهای مورد نیاز برای یک مدرسه را در حد تمام وکمال در خود جای دهد بلکه به صورت فیزیکی و نمادین بخشهای دو طرف نهر را به هم متصل کردتا اجتماعی یکپارچه را در روستا به وجود آورد.

مدرسه ای بر روی پل (1)

شکل کلی بنا به صورت یک پل قوسی است که در وسط واوج ارتفاع آن صاف وبه سمت کرانه های نهر شیب دارد که از این شیب برای دید بهتر در سالن و کلاس ها استفاده شده.

مدرسه ای بر روی پل (2)

  • مطالب مشابه :

پاورپوینت نمونه های معماری ارگانیک ایرانی و خارجی

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط