خانه ای که فقط با دینامیت تخریب میشود !

-موریانه ها یکی از شاهکارهای خلقت محسوب میشوند . لانه ای که آن ها میسازند که گاه ممکن است به ارتفاع یک ساختمان سه طبقه نیز برسد  ، فقط با دینامیت تخریب میشود !

-موریانه‌ها حشراتی هستند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می‌برند. زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند.

معماری موریانه (1)

–  موریانه‌ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آنها دیده می‌شود: یک نوع در داخل چوب‌های منازل زندگی می‌کنند و نوع دیگر مخصوص نواحی استوایی بوده و در بیابان‌ها برای خود مسکن می‌سازند و طول خانه‌هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می‌رسد و بسیار هم سخت است، بطوری که با کلنگ هم شکسته نمی‌شود.

معماری موریانه (2)

-موریانه ها خانه های خود را در بیابان ها در هوایی بسیار گرم می سازند و تلاش می کنند با کندن راه هایی پیچیده در خاک، سیستم گرمایی و تهویه ی داخل لانه های خود را خنک و متعادل نگه دارند. خاک انباشت لانه های آنها به صورت یک مجموعه ی کامل طراحی شده تا بتوانند نیازهای طبیعی خود را تامین کنند. اینها نیز معمارند ولی معماران طبیعت.

معماری موریانه (1)

-لانه موریانه ها گاهی تا ده متر از سطح زمین ارتفاع دارد …. بنا بر گفته موریس مترلینگ دانشمند معروف…. اگر با یک تبر تیز بخواهیم لانه موریانه ها را خراب کنیم ، لبه تبر کج میشود و میشکند.

معماری موریانه (3)

-برای خراب کردن لانه موریانه ها معمولا ازدینامیت استفاده میکنند.

-موریانه ها شاه و ملکه و سرباز و کارگر دارند…

-در زندگی موریانه ها حفظ اجتماع مهمترین وظیفه است.

-موریانه ها وقتی به یک ساختمان چوبی حمله کنند بسرعت داخل چوب های آنرا خالی نموده و فقط یک پوسته نازک ظاهری باقی میگذارند. در چنین حالتی خانه با کوچکترین فشاری خراب میشود.

معماری موریانه (2)

  • خانه ای با 2400 طبقه :

-شرایط زیستی و طاقت فرسای این حشره در ساخت خانه های خود  که حتی بشر امروزی از ساخت آنها عاجز می باشد لقب برازنده ای را به این حشره می دهد . به نحوی که اگر انسان بخواهد برج ساختمانی را که موریانه با توجه به جسمی که دارد بسازد بایستی ساختمانی با 2400 طبقه بسازد که در شرایط فعلی در قدرت بشر ساخت این ساختمان غیر ممکن می باشد. با توجه به پیشرفت علوم ابنیه سازی حتی   امکان دسترسی به این چنین ساختمانی شاید تا 100 سال آینده نیز غیر ممکن باشد .

-البته اگر هم روزی بتواند این چنین ساختمانی بسازد نمی تواند امکان یک سیستم شهری را در آن پیاده نماید در حالی که در برجهای موریانه کلیه تقیسمات شهری و روستایی به درستی طراحی شده است.

معماری موریانه (4)

-مکانهای ساخت برجهای خنک کننده و سیستم تهویه مطبوع –مدرسه – ارتش – پلیس – کودکستان – انبارهای سیلوی مواد غذایی و…. کلیه این امور در برجهایی می باشند که مساحت حجم آنها گاهی به عمق 5 متر و با عرض 8 متر می تواند تشکیل شهری رابدهد.

معماری موریانه (3)

  • اطلاعات بیشتر در لینک زیر :

پاورپوینت معماری موریانه و الهام از آن ( دو پاورپوینت )

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط