لایف لاین چیست ؟

هنگامی که انجام کار در ارتفاع زیاد سازه باشد و حرکت روی اسکلت مشکل باشد جوشکاران با استفاده از لایف لاین با امنیت کامل اقدام به جابجایی و انجام جوش مینمایند. چرا استفاده از لایف لاین یک ضرورت است؟


ادامۀ مطلب

وصله تیرها در چه مکانی ممنوع است ؟

گاهی بنا به ضرورت مجبور هستیم که تیرها را وصله کرده تا طول آن ها افزایش پیدا کند . اگر سازه با قاب خمشی و اتصالات گیردار باشد ، در کدام قسمت های تیر ، مجاز به وصله کردن نیستیم ؟ چه محدودیت هایی برای مکان وصله در تیرها وجود دارد ؟ منظور از ناحیه حفاظت شده در تیرها چیست و چه ارتباطی به وصله کردن تیر ها دارد ؟ در این نوشته به این سوالات پاسخ داده میشود .

ادامۀ مطلب

رفع شوره گذاری و رطوبت در بناهای تاریخی

در این مطلب در جهت مرمت و تعمیر و نگهداری ساختمان ها ، توضیحاتی پیرامون حل مشکل بزرگ شوره گذاری و نفوذ رطوبت به بناهای تاریخی ارائه میشود .

ادامۀ مطلب

انواع مقاوم سازی ساختمان

در این مطلب تصاویری از انواع مقاوم سازی ساختمانها قرار داده شده است. در این پروژه ها برای مقاوم سازی از زره فولادی , زره بتنی , الیاف کربن و شیشه , تزریق بتن و کاشت بولت استفاده شده است.

ادامۀ مطلب

تبریک روز مهندس به تمام مهندسینی که …

✅سلام به ماه اسفند
✅سلام به 5 اسفند
✅سلام به همه دوستان
✅سلام به همه مهندسان

💢سلام به مهندسین با وجدانی که زیر بار قرض میروند ولی زیر بار امضاء صوری نه !
💢سلام به مهندسینی که با طرح ارجاع کار ، کساد شد کاسبی امضاء فروشی شان ….

ادامۀ مطلب

فاجعه ای به نام بلوک پلی استایرن; اتش های پنهان

یکی از مصالح پر مصرف به منظور سبک سازی سقفها , بلوک پلی استایرن هست. بلوکی که علی رغم داشتن خصوصیات مناسب در کاهش وزن تمام شده ساختمان , اما دارای یک عیب بزرگ می باشد که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست. عیبی که باعث شده از این بلوک به عنوان اتش پنهان نام ببرند. چرا به این بلوک اتش پنهان میگویند ؟ در ادامه جواب این سوال داده شده است.

ادامۀ مطلب

شکست دیوارها در زلزله

موارد بسیاری در زلزله ها مشاهده شده است که سازه ساختمان بعد از زلزله کاملا سالم بوده وهیچ خسارتی ندیده است ولی بر اثر تخریب دیوارهای ساختمان ، خسارات مالی وجانی فراوانی رخ داده است . در این نوشته نکاتی پیرامون مبحث بسیار مهم تخریب دیوارها بیان میشود. همراه ما باشید


ادامۀ مطلب

فوم بتن و اشکالات اجرایی ان

برای اجرای کفسازی طبقات میتوان به جای پوکه ریزی از فوم بتن استفاده کرد. فوم بتن سبک تر بوده و سرعت اجرایی به مراتب بالاتری نسبت به پوکه ریزی طبقات دارد. اما در اجرای فوم بتن باید نکاتی را رعایت کرد وگرنه اشکالات فراوانی اتفاق خواهد افتاد. در این نوشته با فوم بتن و برخی از اشکالات اجرایی ان اشنا میشویم.

ادامۀ مطلب