داستان تلخ اتصال تیرهای فرعی به پل زنبوری

-در محل اتصال یک تیر فرعی به یک تیر لانه زنبوری ، باید در محل اتصال ، جان تیرآهن لانه زنبوری شده به وسیله ورق تقویت شود . حال اگر  یک سقف کامپوزیت با پل های زنبوری شکل داشته باشیم که چندین تیر فرعی با فاصله خیلی کم باید به یک پل زنبوری اتصال پیدا کنند ، داستان این همه اتصال و ورق تقویت به چه صورتی خواهد بود ؟ نمونه های اجرا شده حکایت از یک داستان تلخ اجرایی دارد !

ادامۀ مطلب

استفاده از تیر زنبوری در دهانه مهاربندی مجاز است ؟

-در بسیاری از ساختمان های فولادی در حال ساخت ، یا ساخته شده ، شاهد استفاده از تیرهای لانه زنبوری در دهانه های مهاربندی همگرا یا واگرا هستیم . ایا استفاده از تیرهای زنبوری در دهانه های مهاربندی شده مجاز است ؟ در این نوشته به این سوال پاسخ داده شده است .

ادامۀ مطلب

چرا تیر را زنبوری میکنیم ؟

دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری، شکل این تیرها پس از عملیات ساخت است . این گونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی (در جان) هستند که به لانه ی زنبور شبیه است؛ به همین سبب، به این تیرها تیر لانه زنبوری می گویند. در این نوشته با چرایی زنبوری کردن  تیرها آشنا می شویم :

ادامۀ مطلب

لایف لاین ها

همیشه این پرسش برای صاحبان صنایع، سرپرستان ایمنی و پیمانکاران صنعتی در ارتفاع، به وجود می آید که :
– راه حل ایمن و اقتصادی که زمان بری آموزش و هزینه تجهیزات کار در ارتفاع  در آن به حداقل برسد چیست؟
–  آیا حتما میبایست برای کلیه پرسنل که در حال عبور و مرور بر روی تیرها و مناطق  مرتفع هستند از تجهیزات کار در فضای معلق  استفاده کرد؟

چاره این کار استفاده از لایف لاین است !

ادامۀ مطلب

مروری بر انواع روشهای طراحی سازه

-منظور از طرح یک سازه تعیین پیکربندی، ابعاد و مشخصات قطعات آن به نحوی است که سه هدف اصلی تعیین شده در بندهای زیر تامین شوند :

۱-ایمنی
۲- عملکرد مطلوب
۳- پایایی

بر این اساس روشهای طراحی از سوی آیین نامه های معتبر تدوین گردیده است .حال با این اهداف و روشهای طراحی آشنا می شویم…

ادامۀ مطلب

نگاهی به معماری چشم نوار شهر شناور آتلانتیس

-یک شرکت عمرانی چینی توسط مهندسان معماری خود پروژه شهر رویایی بنام  «آتلانتیس» را طراحی کرده‌اند که این شهر رویایی در 2 بخش رو و زیر آب احداث خواهد شد. در این نوشته به معماری چشم نواز این شهر شناور نگاهی انداخته شده است :

ادامۀ مطلب

کریپتوکارنسی و پارک آبی / طراحی کانسپت آسمان خراشی برای دور زدن تحریم ها

-در روزهای اوج تحریم کشورمان ایران، شاید جالب باشد که راجع به معرفی طرحی کانسپت از طراحان ایرانی صحبت نماییم که ایده ای چند منظوره و پول ساز برای دور زدن تحریم ها را ارائه نموده اند.این پروژه که به منظور طراحی ورودی برای مسابقات معروف طراحی آسمان خراش های خلاقانه یعنی EVOLO 2019 ارائه گردیده است در واقع یک پروژه ترکیبی شامل یک پارک آبی عمودی و تجهیزات ماینینگ ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است که جذابیت آنرا دو چندان می نماید زیرا این روزها با مشکل جدیدی در زمینه مزارع استخراج ارزهای دیجیتال نیز در کشور روبه رو هستیم. با ما همراه باشید :

ادامۀ مطلب

کتابخانه بزرگ تیانجین

در این نوشته با طراحی منحصر به فرد کتابخانه بزرگ تیانجین از گروه معماری MVRDV اشنا می شویم :

ادامۀ مطلب

دیوار متال فوم ؛ نسل دوم دیوارهای تری دی پنل

در این نوشته با دیوارهای غیرباربر متال فوم که نسل دوم پانل های پیش ساخته سبک سه بعدی بوده و از یک لایه میانی پلی استایرن و دو لایه مش فولادی در طرفین تشکیل شده اند ، آشنا میشویم :

ادامۀ مطلب

بهترین ابعاد برای چاله آسانسور

-با توجه به اینکه این روزها آسانسور یکی از مهمترین بخش های ساختمان های بلند مرتبه محسوب می شود، لذا طراحی صحیح و درست آن بسیار حیاتی به نظر می رسد. متاسفانه در بسیاری از ساختمان هایی که هم اکنون مشغول به انجام پروژه ها در آن ها هستیم مشاهده می کنیم که فضای کافی برای چاله آسانسور در نظر گرفته نشده است و مهندسین محترم تنها بر اساس جدول ارائه شده در مبحث سیزدهم اقدام به طراحی فضای آسانسور می کنند، دریغ از این که خطاهای انسانی نیز شامل کار می شود. در این نوشته توضیحاتی برای انتخاب بهترین ابعاد برای چاله آسانسور ارائه شده است :

ادامۀ مطلب