جوش کام

چه تفاوتی میان جوش در شکاف با جوش کام یا انگشتانه وجود دارد ؟

-مهندسین عمران با جوش کام یا انگشتانه آشنا هستند ولی بسیاری از آن ها ،جوش در شکاف را به اشتباه جوش کام یا انگشتانه فرض میکنند . در این نوشته با تفاوت این دو آشنا میشویم :

ادامۀ مطلب

کاخ الحمراء (22)a

معماری ایرانی در کاخ الحمراء اسپانیایی

-کاخ الحمراء در شهر گرانادا یکی از بزرگترین جاذبه های توریسی کشور اسپانیا می باشد که در ساخت آن الهام از معماری ایرانی به وضوح قابل مشاهده می باشد . در این نوشته به بررسی بیشتر ارتباط بین کاخ الحمراء با معماری ایرانی می پردازیم :

ادامۀ مطلب

تیلت آپ

تیلت آپ و اجرای افقی نما !

تصوری که همه ما از مراحل اجرای نمای ساختمان داریم ، به این صورت است که ابتدا باید دیوارها چیده شده ، سپس داربست برپا شود و در نهایت نما اجرا شود . حال شما را با سیستمی آشنا می کنیم که این مراحل در آن برعکس انجام می شود . یعنی اول نما اجرا میشود ، سپس دیوار ساخته میشود و بعد سازه برپا میشود . این شما و این هم  سیستم تیلت آپ !

ادامۀ مطلب

سقف هالوکور (3)

هالوکور چیست ؟

هالوکور یکی از سقف های مجوف بتنی پیش ساخته می باشد که دارای مزایای فنی و اجرایی فراوان می باشد .  در این نوشته با این سقف آشنا میشویم :

ادامۀ مطلب

ترونکو (8)

ترونکو چیست ؟

-ترونکو یک سیستم سازه ای جدید می باشد که با استفاده از لوله های گالوانیزه و بدون ستون اجرا می شود .واژه ترونکو ، در زبان اسپانیایی به معنی الوار است. طرح اصلی سیستم بر گرفته از همان ساختمان های چوبی سنتی آمریکا و کانادا است.

ادامۀ مطلب

قیصریه لار (4)

قیصریه لار ؛ سربلند از ده ها زلزله

بازار قیصریه لار یکی از قدیمی ترین بازارهای ایرانی  می باشد که تا کنون ده ها زلزله را پشت سر گذاشته است . در ادامه با این بازار بیشتر اشنا میشویم :

ادامۀ مطلب

کتابخانه آکادمی فیلیپس (2)

کتابخانه ای شبیه به معبد

لوئی کان ، معماری بود که در طراحی هایش از معبد ها الهام میگرفت . یکی از بناهای طراحی شده توسط لوئی کان ، کتابخانه ” اکادمی فیلیپس ” می باشد که همچون معبدی برای آموختن طراحی گردید :

ادامۀ مطلب

کرتین وال (6)

کرتین وال چیست ؟

نمای کرتین وال یکی از زیباترین نماهای مدرنی است که با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در آن از شرایط و ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار می باشد…

ادامۀ مطلب

q128- وصله میلگرد (2)

کوپلینگ چیست ؟

یکی از روشهای جایگزین اتصال نامطمئن اورلب ، استفاده از اتصال کوپلینگ برای وصله میلگرد می باشد . در ادامه با این روش آشنا می شویم :

ادامۀ مطلب

اورلب

چرا باید با اتصال اورلب خداحافظی کنیم ؟

وصله کردن آرماتور به روش وصله پوششی، به یک روش سنتی برای اتصال میلگردها تبدیل شده است که دلیل اصلی انتخاب این نوع وصله باور غلط رایجی است، مبنی بر اینکه اتصال اورلب اتصالی است “بدون هزینه”.

در این نوشته دلایلی  در رد این باور غلط و لزوم خداحافظی با اورلب ارائه شده است :

ادامۀ مطلب