تبریک روز مهندس به تمام مهندسینی که …

✅سلام به ماه اسفند
✅سلام به 5 اسفند
✅سلام به همه دوستان
✅سلام به همه مهندسان

💢سلام به مهندسین با وجدانی که زیر بار قرض میروند ولی زیر بار امضاء صوری نه !
💢سلام به مهندسینی که با طرح ارجاع کار ، کساد شد کاسبی امضاء فروشی شان ….💢سلام به ناظرینی که تا بیرون نریزن دل و روده ساختمان را ، امضاء نمیکنند برگ سبز ساختمان را
💢سلام به ناظرینی که باب میل مالکانند و مالکین فقط امضاء آنها را می بینند وبس !

💢 سلام به مهندسین پیمانکاری که چون ناظر کار را تایید کرد و رفت ، بیرون میکشند میلگردهای تقویتی فونداسیون را از داخل آرماتورها ، به میزانی که زورشان میرسد!
💢 سلام به مهندسین پیمانکاری که چه ناظر باشد ، چه نباشد ، وجدانشان بر آنها نظارت میکند !

💢یک سلام هم بدیم به مهندسان معمار عزیزی که طرح میدن درحد زاها حدید ، ولی اونی که مالک اجرا میکنه ، چیزیه در حد اوستا رمضون علی گلاب دره ای !

💢 یک سلام ویژه هم به مهندس پیمانکاری که برای گرفتن مجوز بتن ریزی ، روی بتنی که از بتن ریزی بلوک مجاور ریخته شده بود کف فونداسیونش ، یک سطل ماست ریخت و بعد به ناظر گفت که چسب بتن ریخته است و ناظر هم مجوز بتن ریزی را صادر کرد .
ویک سلام ویژه دیگه هم ، به مهندس ناظری که به خاطر ده سانتیمتر کوتاه تر بودن میلگرد های تقویتی فونداسیون ، مجوز بتن ریزی را صادر نکرد .

💢یک سلام و خسته نباشید هم بدیم به اون مهندسانی که درس نخوانده مهندس شدند . راننده ها ، حسابدارها و آشپزهایی که توی دامان مسکن مهر پیمانکار شدند و رشد کردند و بزرگ شدند و مکتب نرفته مهندس شدند !

💢یک سلام کلی هم بدیم به اون مهندسینی که یک جوری ورزشگاه نقش جهان اصفهان ساختند که الان چند ساله ، هرکاری میکنند نمیتونند تکمیلش کنند.

💢سلام بعدی تقدیم میکنیم به مهندسینی که در جریان نظارت مصدوم شدند ، مثل ناظرمقیمی که برای کنترل سقف کرمیت ، رفت روی سقف ، ولی فوم زیر پاش در رفت و از سقف افتاد پایین و بعدش مجبور شد چند ماه ، سه درد با هم تحمل کنه :
اولیش درد شکستن دنده های قفسه سینش ، دومیش درد بی مهری مسئولان پروژه و سومیش درد نکشیدن سیگار . ( که تحمل درد سومی از همه سنگین تر بود براش ! )

💢سلامی هم بدهیم به آن 60 نفر مهندس و پیمانکار عزیزی که در جریان احداث سد کارون 4 ، جان خودشون از دست دادند تا ما الان به بزرگترین سد بتنی قوسی کشورمون با 230 متر ارتفاع با افتخار نگاه کنیم .

✅✅ و سلام آخر را هم با درود و افتخار تقدیم میکنیم به روح بزرگ مهندس بهروز پورشریفی ، طراح وناظر پل بعثت ؛ شاهکار مهندسی جنگ .
پلی که برروی اروند ، یکی از وحشی ترین رودخانه های جهان ساخته شد .رودخانه ای با چهار مرتبه جزر ومد کامل در روز و اختلاف ارتفاع 5 متری در زمان جزر ومد و سرعت 70 کیلومتری آب در زمان مد .ولی بچه های مهندسی جنگ خراسان به سرپرستی مهندس بهروز پور شریفی ، پلی بر روی این رودخانه خروشان احداث کردند به طول 900 متر و عرض 12 متر ، که نه تنها امواج اروند که حتی ده بار بمباران عراق هم نتوانست آن را تخریب کند.

مهندس بهروز پور شریفی روزت مبارک !

فاجعه ای به نام بلوک پلی استایرن; اتش های پنهان

یکی از مصالح پر مصرف به منظور سبک سازی سقفها , بلوک پلی استایرن هست. بلوکی که علی رغم داشتن خصوصیات مناسب در کاهش وزن تمام شده ساختمان , اما دارای یک عیب بزرگ می باشد که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست. عیبی که باعث شده از این بلوک به عنوان اتش پنهان نام ببرند. چرا به این بلوک اتش پنهان میگویند ؟ در ادامه جواب این سوال داده شده است.

ادامۀ مطلب

شکست دیوارها در زلزله

موارد بسیاری در زلزله ها مشاهده شده است که سازه ساختمان بعد از زلزله کاملا سالم بوده وهیچ خسارتی ندیده است ولی بر اثر تخریب دیوارهای ساختمان ، خسارات مالی وجانی فراوانی رخ داده است . در این نوشته نکاتی پیرامون مبحث بسیار مهم تخریب دیوارها بیان میشود. همراه ما باشید


ادامۀ مطلب

فوم بتن و اشکالات اجرایی ان

برای اجرای کفسازی طبقات میتوان به جای پوکه ریزی از فوم بتن استفاده کرد. فوم بتن سبک تر بوده و سرعت اجرایی به مراتب بالاتری نسبت به پوکه ریزی طبقات دارد. اما در اجرای فوم بتن باید نکاتی را رعایت کرد وگرنه اشکالات فراوانی اتفاق خواهد افتاد. در این نوشته با فوم بتن و برخی از اشکالات اجرایی ان اشنا میشویم.

ادامۀ مطلب

انبار کردن سیمان

در این نوشته نکاتی پیرامون انبار کردن نگهداری و مصرف سیمان و ضوابط مرتبط از مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ارائه شده است. این مطلب در کانال تلگرامی سایت با عنوان تلنگر ارائه شده بود که در ادامه تصاویر ان قرار داده شده است.

ادامۀ مطلب

سقوط سنگ از نما و ناظر معماری که نیست !

یکی از بچه های کرمانشاه میگفت که به هنگام زلزله تمام ساکنین اپارتمان به سمت حیاط و بیرون ساختمان فرار میکردند و همزمان با فرارشان به سمت حیاط , سنگهای نمای ساختمان هم یکی یکی در حال سقوط به سمت حیاط بودند. که فقط لطف الهی شامل حالشان شده که هنگام وارد شدن به حیاط , سنگی بر روی سرشان نیفتاده است. در این نوشته که در کانال تلگرامی سایت ارائه شده بود به چرایی سقوط سنگ از نما و وظیفه فراموش شده ناظرین معماری در این مورد میپردازیم.

ادامۀ مطلب

بازرسی چشمی پل های شهری

در این نوشته توضیحاتی پیرامون بازرسی چشمی پل ها به منظور تعیین خرابی های آن و نحوه تعمیر و نگهداری آن ها ارائه شده است . این بازرسی ها در سه سطح انجام میشود که در ادامه با آن ها اشنا می شویم .

ادامۀ مطلب

تفاوت بین بتن گازی با بتن کفی

در این نوشته با دو نوع بتن سبک پر مصرف در بازار یعنی بتن سبک گازی و بتن سبک کفی و تفاوت های بین انها اشنا میشویم.

ادامۀ مطلب