اوتکا

چه تفاوتی میان میلگرد اوتکا با ممان منفی است ؟

آرماتور اوتکا و ممان منفی ، دو آرماتور پر کاربرد در سقف تیرچه بلوک هستند که متاسفانه بسیاری از پیمانکاران و حتی مهندسین ، با وظایف این دو آرماتور به طور کامل آشنا نیستند و معمولا در سقف های تیرچه بلوک ، این آرماتور ها به درستی اجرا نمیشوند . یک علت اجرای اشتباه این آرماتورها ، عدم شناخت کامل از آنها و تفاوت های آن ها می باشد . در ادامه تفاوت های این دو ، مورد بررسی قرار گرفته است :


در سقف تیرچه بلوک دو کار مهم توسط اوتکا  و ممان منفی انجام میشود  :

 تامین ظرفیت برشی در انتهای تیرچه ها از طریق آرماتورهای اوتکا و

 تامین ظرفیت خمشی منفی از طریق بکارگیری آرماتور منفی

اوتکا چیست ؟ (4)

اوتکا چیست ؟ (8)

-نکته اجرایی بسیار مهمی که  در این زمنیه وجود دارد این است ، که  با وجود این همه تاکیدی که آیین نامه های مختلف روی میلگرد ممان منفی یا همان نگاتیو در اجرای سقف های تیرچه بلوک دارند و اجرای ان را الزامی می دانند  و با وجود مزایای بسیاری  که استفاده از این میلگرد باریک دارد از جمله :

  • ترک برنداشتن سقف از محل تیر حمال
  • کاهش بار وارده به میلگرد های کششی اصلی
  • عدم فروپاشی کامل سقف در هنگام گسیختگی
  • کاهش خیز سقف
  •   کم شدن دامنه ارتعاش و …

در اجرا بسیاری از مهندسین و پیمان کاران  آن را اجرا نکرده  و به میلگرد برشی اتکا بسنده میکنند ، در صورتی که استفاده از اتکا الزامی نیست و معمولا در اکثر جاها نیازی به ان نیست و میلگرد زیکزاک تیرچه و بتن برای تحمل برش کافی می باشد و فقط برای افزایش اطمینان می گذارند و هیچ کس روی مقاومتش حساب نمی کند

اوتکا چیست ؟ (2)

اوتکا چیست ؟ (3)

لزوم تفکیک ممان منفی و اوتکا از یکدیگر :

-ممان منفی  در تمام موارد لازم است اجراشود ولی ادکا درصورتی اجرا می شود که مقاومت برشی انتهای تیرچه کافی نباشد.

اوتکا چیست ؟ (5)

اوتکا چیست ؟ (6)

اوتکا چیست ؟ (7)

-چون در دو سر تیرچه ها کشش داریم از میلگرد ممان منفی که  براساس %۱۵ لنگر خمشی وسط دهانه محاسبه میشود  و در محل تکیه گاه تعبیه می شود ، استفاده می کنیم و  برای جلوگیری از ایجاد ترک برشی از میلگرد تقویت برشی ( ادکا) استفاده میکنیم .

پس باید توجه کنیم که کارایی این دو میلگرد با یکدیگر متفاوت می باشد و نبایداین دو میلگرد را با هم اشتباه بگیریم .

اوتکا چیست ؟ (9)

اوتکا چیست ؟ (1)

توضیحاتی تکمیلی در لینک زیر :

پاورپوینت آشنایی با دو میلگرد اوتکا و ممان منفی

میانقاب

کدام روش درست است : اینکه دیوار به قاب بچسبد یا از آن جدا باشد ؟

به نظر شما از میان دو روش زیر برای اجرای دیوارها و میانقاب ها ، کدام روش درست است ؟

روش اول : چسبیدن دیوار  به قاب

روش دوم : جدا بودن دیوار از قاب

در ادامه به بررسی دقیق تر موضوع می پردازیم :

ادامۀ مطلب

اثر میانقابی

چطور میتوان اثر میانقابی را حذف کرد ؟

-هنگامیکه داحل قاب با دیوار پر شود خواص دینامیکی نظیر سختی ، مقاومت و همچنین شکل پذیری و … در یک سازه نسبت به حالتی که  از میانقاب صرفنظر میشود ، تغییر می کند . در سالهای گذشته در ایران مشاهده شده است که بیشتر خرابی های زلزله متمرکز به علت  اثر میانقابی بوده است …

ادامۀ مطلب

وال پست

وال پست در سوله

سوله از اجزای زیادی تشکیل شده است که یکی از این اجزای بسیار مهم وال پست می باشد که عدم اجرای آن عواقب خطرناکی را به همراه خواهد داشت . در این نوشته قصد داریم شما را با این جزء مهم اشنا کنیم :

ادامۀ مطلب

تالار شهر لندن

هشت نکته جالب در مورد تالار شهر لندن

طراحی ساختمان تالار شهر لندن ،  توسط  معمار مشهور نورمن فاستر انجام شده است . در این مطلب هشت نکته جالب در مورد این تالار را بیان میکنیم :

ادامۀ مطلب

تخریب سقف کوبیاکس

تخریب سقف کوبیاکس بیمارستان توحید سنندج

در سالهای اخیر استفاده از سقف های دال مجوف به دلایلی همچون پوشش دهانه های بلندتر، حذف تیرچه و یونولیت  و مباحث مربوط به عایق صوت و حرارت و … رشد چشمگیری داشته است.
به همین دلایل تازگی در اجرا و رقابتی بودن آن، مشکلات اجرایی آن نیز بیشتر از سیستم های سازه ای دیگر به چشم می آید و مورد بحث و جدل قرار می گیرد.

ادامۀ مطلب

%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%aa%d9%86-9a

منظور از سرطان بتن چیست ؟

بتن به معنای واقعی یک موجود زنده است و از بدو تولدش تا انتهای عمرش که ممکن است بی نهایت باشد ،   احتیاج به مراقبت و نگهداری دارد تا دچار افت ، فساد و بیماری نگردد. یکی از بیماری های مخربی که  بتن ممکن است به آن دچار شود  ، سرطان بتن می باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با این بیماری آشنا کنیم :

ادامۀ مطلب

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-2

عملیات نیلینگ پروژه برج باران

-پروژه برج باران با 31 طبقه در  خیابان شریعتی تهران قرار گرفته ، که برای پایدار سازی دیواره های گود آن از روش نیلینگ استفاده شده است . در این مطلب توضیحاتی را در مورد نحوه اجرای عملیات نیلینگ در این پروژه ارائه میشود :

ادامۀ مطلب

%d8%a8%d8%aa%d9%86-%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c-%d8%b4%d8%a8%d8%a7%d9%86%d9%87

اجرای عجیب ، بدون نظارت و دزدانه یک سازه بتنی در تهران

-تصاویری که در ادامه ملاحظه خواهید فرمود ، مربوط به اجرای یک سازه بتنی در یک شهر دورافتاده یا یک روستای کوچک نیست . تصاویر مربوط به اجرای یک سازه بتنی در قلب شهر تهران می باشدکه  در آن نه خبری از نظارت است و نه خبری از وجدان !!!

-بتن ریزی فونداسیون به صورت شبانه انجام می گیرد و ارماتوربندی ، قالب بندی و بتن ریزی ستون ها نیز بدون نظارت و به بدترین شکل ممکن انجام می گیرد .

ببینید وقتی ناظر به صورت تلفنی به کار نظارت کند ، نتیجه اش چه میشود :

ادامۀ مطلب