نصب شیرگاز (8)

13 نکته در مورد نحوه نصب شیرهای گاز

با توجه به اتفاقات جبران ناپذیری که در اثر سهل انگاری یا عدم اطلاع از نحوه نصب ایمن اتصالات و شیرهای گاز رخ میدهند،آشنایی با اصول نصب و رعایت استانداردهای مربوطه امری ضروری می باشد.جهت آشنایی با این مهم با ما همراه باشید.

۱- شیرهائی که در سیستم لوله کشی گاز استفاده می شود، تا قطر ۵۰ میلی متر ( ۲ اینچ )باید از نوع برنجی ، ربع گرد توپکی و دنده ای طبق استاندارد ملی شماره ۴۰۴۷ و برای قطرهای بالاتر از ۵۰ میلی متر باید از نوع فولادی ربع گرد توپکی فلنچی ، جوشی و یا دنده ای طبق استاندارد شرکت ملی گاز ایران به شماره (۱۹۹۴) IGS-MS-PL-010 باشد .

۲- قطر شیر فرعی باید با قطر لوله گاز ورودی به هر آپارتمان یکسان باشد .

۳- اگر ملکی دارای چند ساختمان مجزا باشد ، هر ساختمان به غیر از شیر قطع کننده اصلی ، باید یک شیر قطع کننده داشته باشد .

نصب شیرگاز (5)

۴-شیر اصلی مصرف باید بلافاصله بعد از کنتور و در ارتفاع ۱۸۰ سانتی متری از کف نصب شود .

نصب شیرگاز (10)
۵- شیر فرعی – شیر واحد مسکونی : در ساختمانهای بیش از یک واحد مسکونی ، باید روی لوله انشعاب هر واحد منشعب از لوله های اصلی ، در ارتفاع مناسب و بدور از صدمات فیزیکی و قابل دسترس برای ساکنین آن ساختمان ( ارتفاع حدود ۱۸۰سانتی متری ) برای قطع سریع و کامل جریان نصب شود .

نصب شیرگاز (2)

۶- محور لوله شیر تمام دستگاههای گاز سوز باید افقی ،موازی دیوار و در جهت دستگاه گاز سوز باشد ، استثنائا شیرهای روشنائی می توانند قائم نصب گردند .

نصب شیرگاز (9)

۷-نقاط انتهائی لوله کشی (و شیرها ) نباید در پشت درها و دستگاههای گازسوز واقع شود .

نصب شیرگاز (1)

۸- دسته شیر به وسیله پیچ و مهره بر روی شیر ثابت شده باشد .

نصب شیرگاز (1)
۹- شیر باید در حالت بسته در مقابل فشار هوای ۰.۷ بار ( ۱۰ پوند بر اینچ مربع ) کاملا غیر قابل نشت باقی بماند .

نصب شیرگاز (4)
۱۰- کلیه شیرها در زمان بازرسی نصب شده باشند .

نصب شیرگاز (6)
۱۱- نصب شیر ۵۰ میلی متر (۲ اینچ) بر روی لوله با قطر ۵۰ تا ۱۰۰ میلی متر ( ۲ تا ۴ اینچ ) با استفاده از تبدیل مجاز می باشد .

نصب شیرگاز (7)
۱۲- برای دستگاههای گاز سوزی که مابین قفسه بندی قرار می گیرند ، شیر انشعاب باید بالاتر از ارتفاع قفسه ها باشد و مستقیما در بالا و یا پشت دستگاه گازسوز قرار نگیرد .

نصب شیرگاز (3)

۱۳- در محلهائی که شیر گاز در مجاورت کلید و پریز برق ، جعبه تقسیم ، جعبه فیوز قرار می گیرد ، شیر گاز باید در ارتفاع حداقل ۱۰ سانتی بالاتر از کلید یا پریز و یا در فاصله افقی ۱۰ سانتی متری از آنها نصب شود . اگر شیر اجبارا در زیر کلید یا پریز ( در تراز پائین تر از تراز ذکر شده ) قرار گیرد، یا بایستی حداقل ۱۰ سانتی متر فاصله افقی از لبه کلید و پریز داشته باشد و یا در حداقل ۵۰ سانتی متر فاصله با آن داشته باشد

 نصب شیرگاز (9)

منبع:کانال اعضای نظام مهندسی ساختمان

مطالب مشابه:

پاورپوینت نکات لوله کشی گاز ساختمان ها

پاورپوینت تاسیسات گاز کشی ؛ موارد مصرف و ایمنی آن

Email this to someoneDigg thisShare on RedditShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter
دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845