کنترل کیفیت مصالح (6)

کنترل کیفیت برخی از مصالح، به صورت کارگاهی

بسیاری از مصالح ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساختمان دارای استانداردهای مناسب نبوده و از کیفیت مناسبی برای ساخت و ساز برخوردار نیستند که این امر منجر به کاهش عمر مفید ساختمان ها به کمتر از ۳۰ سال شده است.بالا بودن کیفیت مصالح مصرفی و نحوه بکارگیری آنها از جمله با اهمیت ‌ترین دلایل بهبود کیفیت ساخت ‌و ساز محسوب می‌شوند.

⚓کنترل کیفیت مصالح بلوک سیمانی:

اگر از یک متری از بالا اون رو بندازند اگر شکست و خراب شد که کیفیت نامناسب هست در غیر این صورت کیفیت مرغوب هست.

 

کنترل کیفیت مصالح (1)

⚓روش های تشخیص چشمی کیفیت (از لحاظ دانسیته و وجود مواد کندسوز کننده) بلوکهای پلی استایرن (جهت اجرا در سقف های تیرچه بلوک) چیست؟

بلوک پلی استایرن کندسوز، دیر می سوزد و اگر شعله ای به آن نزدیک شود و شروع به سوختن کند، نباید اشکی داشته باشد. اگر اشک داشت، کندسوز و استاندارد نیست.

کنترل کیفیت مصالح (2)

⚓معیار های ظاهری تشخیص بتن تیرچه خوب:

– این بتن ضخامت کمی دارد و هیچگونه ترکی بر روی آن نباید باشد. (دلیل وجود ترک می تونه کم بودن آب، کم بودن سیمان بتن و یا مراقبت غیر اصولی باشد)

– ظاهر بتن هرگز نباید تخلخل داشته باشد. (یعنی سوراخ های هوا)

– میلگرد های طولی کف تیرچه باید سرتاسری داخل بتن غرق باشند.

– سطح بتن تیرچه نباید خیلی مسطح باشد و باید دانه های سنگی دیده شوند. (در غیر این صورت بیانگر وجود آب اضافی و سیمان کم و مصالح سنگی کم، نامرغوب و همراه با خاک است)

 

کنترل کیفیت مصالح (3)

⚓معیارهای چشمی برای کنترل کیفیت قالب های فلزی وارد شده به کارگاه چیست تا بتوان در سازهای بتنی از تبعات استفاده از قالبهای فرسوده مثل ایجاد ناشاقولی، پیچیدگی و …. (علی الخصوص ستون های بتنی) جلوگیری کرد.

درمورد قالب ها شما هر چیزی که از سازه بتنی خود توقع دارید باید در قالب ببینید:

– مثلاً شاغولی سازه بتنی، (بصورت چشمی و بدون ابزار: باید وقتی قالب های بدنه روی هم دپو شده اند آنها را چک کنید که دقیقاً مرتب و صاف تمامی لبه های قالبها روی قالب بعدی نشسته باشد، این بیانگر عدم پیچش و ناشاغولی هست).

– برای کنترل موج قالب بهترین راه استفاده از شمشه هست. (شما یه قالب رو می خوابونید و روی بدنش شمشه کاملاً صاف می گذارید، وقتی از پهلو نگاه می کنید هیچگونه فاصله ای بین قالب و شمشه نباید باشد)

کنترل کیفیت مصالح (4)

⚓روشهای چشمی کنترل ملات ماسه سیمان ساخته شده در کارگاه از لحاظ کفایت میزان سیمان مصرفی در آن چیست؟

خوب یه چیزی که کاملاً مشخص هست هرچه ملات تیره تر باشه میزان سیمانش بیشتر هست.

اگر ملات تازه هست اگر با کمچه مخلوط کنی هرچه حالت خمیری بیشتری دشته باشه و تیره باشه سیمانش زیاد هست ولی اگر حالت خمیری داشته باشه اما تیره نباشه یعنی ماسه شما خاک رس زیادی دارد.

کنترل کیفیت مصالح (5)

مطالب مشابه:

پاورپوینت مصالح ساختمانی

پاورپوینت معرفی ویژگی ها و کاربردهای لیکا

پاورپوینت پلی استایرن قاتل

پاورپوینت بلوک پلی استایرن

پاورپوینت ساخت تیرچه های بتنی

پاورپوینت قالب چوبی و قالب فلزی بتن

پاورپوینت ملات ها

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845

نوشته های مرتبط