میانقاب

کدام روش درست است : اینکه دیوار به قاب بچسبد یا از آن جدا باشد ؟

به نظر شما از میان دو روش زیر برای اجرای دیوارها و میانقاب ها ، کدام روش درست است ؟

روش اول : چسبیدن دیوار  به قاب

روش دوم : جدا بودن دیوار از قاب

در ادامه به بررسی دقیق تر موضوع می پردازیم :

  • روش اول : در این روش دیوار را به قاب می چسبانیم و برای اتصال بهتر دیوار به سازه ، میتوان از میلگردهای کاشته شده در ستون بتنی یا جوش شده به ستون فلزی بهره برد . مانند تصویر زیر :

میانقاب

  • روش دوم : در این روش دیوار را از سازه فاصله میدهیم . برای این کار میتوان از نبشی کشی در گوشه ها استفاده کرده و فاصله 2-3 سانتی متری باقیمانده تا دیوار را با یونولیت پرکرد . مانند تصویر زیر :

میانقاب

حال به نظر شما کدام بهتر است؟ اینکه دیوارها به عنوان میانقاب عمل بکنند یا اینکه هیچ مانعی برای حرکت قابها ایجاد ننمایند ؟

  • جواب :

-اثر میانقاب در سازه مانند اثر دیوار برشی یا مهاربند است. به عبارتی هم باعث بالا رفتن سختی سازه و کاهش زمان تناوب طبیعی و در نتیجه افزایش ضریب بازتاب و نیروی زلزله می شوند (با اعمال ضریب 0.8 در زمان تناوب دیده می شود) و هم سختی آنها می تواند به اعضای سازه ای کمک کند.

-اما از آنجایی که المانهای میانقاب معمولا مسلح نشده اند و در پالسهای اولیه زلزله قابلیت باربری خود را از دست می دهند، آیین نامه های معمول بر روی ظرفیت آنها (اثر مثبت آنها در تامین سختی) حساب نمی کنند.

-مضافا بر اینکه محل دیوارهای داخلی ممکن است در آینده تغییر کند و مسئله بعدی عدم قرارگیری زیر هم دیوارها در طبقات مختلف است به صورتی که ممکن است با قطع دیواری که در طبقات بالایی بوده، برش حاصل از آن به ستونها وارد شود و سازه را در طبقه پایین دچار مشکل کند (ایجاد طبقه نرم).

  • نتیجه :

حذف تداخل میانقابها با اعضای سازه ای

به وسیله اجرای دیتیلهای مناسب،

برای رفتار بهتر و پیش بینی شده سازه لازم می باشد.

چون وجود اثر میانقابی باعث اندرکنش قاب و میانقاب میشود

 و رفتار مجموعه را پیچیده میکند.

  • سوال :

حال اگر ما در کارگاه مسئول اجرایی باشیم، وظیفه ما برای نحوه اجرای دیوار چینی به چه صورت می باشد ؟ باید دیوارها را به قاب متصل کنیم یا از قاب جدا کنیم ؟

  • جواب :

باید ببینیدطراح چه طور سازه را طراحی کرده است !

 آیا طراح سازه ، میانقاب ها را متصل به ستون ها در نظر گرفته یا خیر!؟

ایا طراح اثر میانقابی را به هنگام محاسبات سازه منظور کرده است یا خیر ؟

 و به همان صورت اجرا کنید.

تمام !

میانقاب

 

این هم یک نمونه دیوار تری دی پنل اجرا شده که کاملا به قاب پیرامونی خود متصل شده است و باید اثر میانقابی در طراحی سازه آن در نظر گرفته شود :

میانقاب

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به لینک های زیر مراجعه کنید :

اثر میانقابی ؛ آری یا نه ؟

میانقاب های غیر سازه ای

وال پست و انواع روش های اجرای آن

همه چیز در مورد وال پست

میانقاب های بنایی در ساختمان های بتنی و فولادی

Email this to someoneDigg thisShare on RedditShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter
دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد