کاشی ضد اسید (6)

کاشی ضد اسید

کاشی ضد اسید محصولی‌ بدون لعاب با جذب آب متوسط کمتر یا مساوی ۱/۵٪‌ با بدنه سفید رنگ است و‌ با استفاده از مواد افزودنی رنگـی تولیـد می‌شود. ایـن محصولات به خاطر استحکام بالا و مقاومت در برابر اسیدها (به جز HF یـا اسـید فلوئوریـدریک) مورد توجه هستند.‌ با ما همراه باشید.

کاشی‌های ضد اسید معمولاً به شکل چهارگوش (مربع یا مستطیل) هستند ولی محدودیت خاصی از این نظر وجود ندارد. فقط کاشی‌هایی که به شکل‌های دیگر هستند باید تمامی ویژگی‌های استاندارد کاشی‌های ضد اسید را داشته باشند. این استاندارد برای تمامی قطعات ضد اسید از جمله قطعات مخصوص لبه‌ها و کناره‌ها و همچنین قطعاتی با شکل‌های خاص که در مخازن بکار می‌روند از نظر شکل و اندازه محدودیت خاصی قائل نمی‌شود ولی از نظر اندازه‌ها و رواداری‌های مربوطه بایستی با توجه به اندازه‌های اسمی هر یک، کد توسط سازنده تعیین می‌شود‌. از نقطه نظر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی قطعات ضد اسید‌ی که به اشکال غیر از چهار گوش هستند، بایستی تمامی ویژگی‌های منظور شده در استاندارد کاشی‌های ضد اسید را دارا باشند.

کاشی ضد اسید (3)

 • ‌ضخامت کاشی ضد اسید‌
  در کاشی‌ ضد اسید، محدودیت خاصی برای میزان ضخامت نیست ولی سازنده‌ی آن موظف است که در مورد هر یک از این کاشی‌های ضد اسیدی که تولید می‌کند ضخامت آنرا تعیین و اعلام نماید. ضخامت کاشی ضد اسید شامل برجستگی‌های پشت آن است.

 کاشی ضد اسید (2)

 • مزایای کاشی‌ ضد اسید‌

‌مقاوم در برابر اسیدها
‌دارای مقاومت مکانیکی بالا
‌دارای مقاومت بالا در برابر سایش
‌جذب آب بسیار پایین و مقاومت بالا در برابر یخ زدگی

کاشی ضد اسید (9)

 • کاربرد کاشی‌های ضد اسید‌
  مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض اسیدها (به استثناء اسید فلوئوریدریک HF) قرار دارند.
  ‌مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض بارهای سنگین دینامیکی قرار دارند. مانند کف انبارهای صنعتی که لیفتراک‌های حامل بار بر روی آن تردد می‌نمایند.
  ‌مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض ترافیک سنگین عبور و مرور افراد قرار دارند (مانند اماکن عمومی)
  ‌مناسب جهت کاربرد در محیط‌هایی که در معرض مواد دارای بوی آزاردهنده قرار دارند (مانند آشپزخانه‌های صنعتی و سرویس‌های بهداشتی عمومی) به واسطه جذب آب بسیار پایین بدنه کاشی ضد اسید صنعتی، نفوذ مواد بدبو به بدنه بسیار سخت بوده و مانع ایجاد بوی نامطبوع در محیط در اثر مرور زمان می‌شود.
  ‌به منظور تأمین ایمنی کاربران باتوجه به محل مصرف، کاشی‌ ضد اسید تولیدی این شرکت در دو نوع ساده (Plain) و آجدار (Anti-Slip) تولید می‌شود که نوع آجدار آن جهت مصرف در محیط‌هایی که خاصیت لغـزندگی محصول مـورد نظـر است (مانند حـاشیه استخـرهـا، آشپزخانه‌های صنعتی که در معرض چربی‌ها قرار دارند و …) کاربرد بیشتری دارد.
  ‌مناسب جهت کاربرد در حوضچه‌های اسید و مواد شیمیایی
  ‌مناسب جهت پوشش کف و دیواره سالن‌های صنعتی
  ‌مناسب جهت کاربرد در صنایع غذایی، کارخانه‌های تولید فرآورده‌های لبنی، صنایع روغن کشی، صنایع فرآوری گوشت، کنسرو سازی، کارخانه‌های نوشابه سازی، صنایع بسته بندی مواد غذایی و….
  ‌مناسب جهت پوشش کف و دیواره سالن‌های صنعتی

کاشی ضد اسید (10)

کاشی ضد اسید (1)

 • نکات مهم در انتخاب کاشی ضد اسید‌

جهت کف محیط‌هائی که امکان لغزندگی و در نتیجه احتمال خطر زمین خوردن افراد وجود دارد، حتماً از نوع آج دار یا به عبارت دیگر ضد لغزش (Anti-Slip) محصولات استفاده شود.
‌در فضاهای صنعتی که امکان وجود عوامل کثیف کننده محیط بیش از حد معمول وجود دارد، استفاده از انواع دانه قرمز کاشی ضد اسید که دارای خاصیت چرک تاب بودن بیشتری نسبت به انواع ساده هستند، توصیه می‌شود.

کاشی ضد اسید (8)

 • نصب و بندکشی کاشی ضد اسید‌

جهت بهره‌مندی از ویژگی‌های مثبت کاشی ضد اسید، رعایت نکات زیر در نصب و بند کشی این محصول ضروری است.
استفاده از ملات ضد اسید مناسب (با توجه به شرایط محیط بهره برداری) جهت نصب و بندکشی
عدم استفاده از ملات ضد اسید باعث می‌شود به مرور زمان اسیدهای محیط صنعتی با ایجاد خورندگی در ملات‌های عادی، از بندکشی‌ها عبور کرده و به زیر کاشی‌ها نفوذ نموده و موجب عارضه لق شدن، شکستگی، آسیب‌دیدگی پوشش‌های انجام شده‌ یا ایجاد بوی نامطبوع در محیط شود.
‌رعایت بند ۳ تا ۵ میلیمتر و پرنمودن کامل بندها توسط ملات ضد اسید
توجه به پرنمودن کامل سطح زیرین کاشی‌ها با ملات ضد اسید

کاشی ضد اسید (7)

 • مراحل اجرا

آماده سازی سطح کار به وسیله ابزار‌های مکانیکی‌، تینر شویی یا اسید شویی
اجرای یک لایه آستری اولیه (پرایمر اپوکسی ) جهت افزایش چسبندگی لایه‌های بعدی
ترمیم شکستگی و آسیب سطح با استفاده از گروت اپوکسی ضد اسید (در صورت نیاز ).
استفاده از اپوکسی ضد اسید و الیاف تقویت کننده (sealing layers) جهت آب‌بندی

کاشی ضد اسید (4)

مطالب مرتبط:

پاورپوینت کاشی و سرامیک

پاورپوینت تحلیل استراتژیک صنعت کاشی و سرامیک

پاورپوینت صفر تا صد تولید کاشی و سرامیک

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845

نوشته های مرتبط