چطور ورق متال دک بخریم که کلاه سرمان نرود !

اگر قصد خرید ورق متال دک برای پروژه تان را دارید و اگر میخواهید سرتان کلاه نرود این مطلب را حتما بخوانید .

برای پوشش سقفی به مساحت تقریبی 1000متر مربع ، احتیاج به خرید ورق متال دک داشتم . از چندین شرکت و پیمانکار سقف های متال دک ، استعلام قیمت انجام دادم که در نهایت با یک اختلاف قیمت چند میلیون تومانی  مواجه شدم که انتخاب را برایم سخت می کرد . این اختلاف قیمت ، انگیزه ای شد برای جستجو و تحقیق بیشتر در مورد ورق های متال دک .

نکاتی که در ادامه ذکر میشود حاصل این جستجو و تحقیق می باشد :

1- جنس ورق :

اولین نکته در مورد خرید ورق های متال دک  ، جنس ورق می باشد  .در بازار انواع ورق از کارخانه های تولیدی مختلف موجود می باشد . مانند ورق کاشان ، ورق شهرکرد ، ورق سمنان ، ورق هفت الماس قزوین ، ورق های چینی و ….

قیمت ورق متال دک (5)

میان تمام این ورق ها ، بهترین جنس ورق مورد تایید ، ورق کارخانه هفت الماس قزوین می باشد . و بقیه ورق ها کیفیت پایین تری دارند وبه هنگام خرید بیشترین تاکید باید بر جنس ورق باشد ،  چون متاسفانه  موارد متعددی مشاهده شده که مالک یا مجری ، هزینه ورق هفت الماس را پرداخت کرده ، اما فروشنده طماع  ورق کارخانه دیگری را در محل پروژه تحویل داده است و چون تمیز دادن این ورق ها از روی ظاهر بسیار مشکل می باشد و احتیاج به تجربه بسیار دارد ، کلاه بزرگی به سر مالک خواهد رفت .

برای اطمینان خاطر بیشتر میتوانید شخصا به کارگاهی که قرار است ورق ها فرم داده شود مراجعه کرده و قبل از بازکردن رول ورق خام و قرار دادن در دستگاه رول فرمینگ ، مشخصات ورق را چک بفرمائید . چون به گفته یکی از فروشندگان با تجربه ورق متال دک ،  بعد از باز شدن رول خام ،  تشخیص  کارخانه سازنده ورق ،  برای خود فروشندگان هم سخت می باشد .

دستگاه-رولفرمینگ-عرشه-فولادی

2- ضخامت ورق :

بسته به دهانه مابین تیرهای فرعی ، ضخامت ورق های مورد استفاده تغییر میکند . جدول زیر میتواند راهنمای خوبی در این زمینه باشد :

قیمت ورق متال دک (6)

-به هنگام خرید دومین مطلب مهم ،  ضخامت ورق متال دک می باشد . ضخامت های مورد استفاده ورق ها از 0.7 تا 1.2 میلیمتر متغیر می باشد ولی بیشتر ضخامت های مورد استفاده 0.8 ، 0.9 و یک میلیمتر می باشد .

قیمت ورق متال دک (1)

در این مورد هم ، متاسفانه دیده شده که مالک اقدام به خرید ورق با ضخامت مثلا 0.8 کرده است ولی ورق با ضخامت 0.7 به او تحویل داده شده و یا در مواردی که مالک اجرای کل آیتم های سقف را با مصالح به یک پیمانکار اجاره داده است ، این مورد بیشتر به چشم میخورد ، که پیمانکار در جهت کسب سود بیشتر ، اقدام به خرید ورق با ضخامت کمتر میکند ، در حالیکه مالک  ، پول ورق با ضخامت بیشتر را به پیمانکار داده است .

  • سوال : چطور تشخیص بدهیم ضخامت ورق همانی است که ما سفارش داده بودیم ؟

-زمانی که به طور مثال  لبه ورق ۰/۷ را با سه انگشت گرفته و خم کنیم خیلی راحتتر خم می شود اما ورق ۰/۸ به سختی خم می گردد ، البته بهترین روش وزن کردن یک متر طول ورق می باشد که در مورد وزن در ادامه بیشتر توضیح داده میشود .

-البته در این مورد هم تشخیص ضخامت ورق برای افراد کم تجربه بسیار سخت می باشد و برای این که در این مورد کلاهی به سر مالک نرود ، یا باید از مبدا کارگاه رول فرمینگ، ضخامت ورق کنترل شود و یا باید با پیمانکاران معتبر قرارداد بسته شود . همیشه به پیمانکاری که قیمت بسیار کمتر از عرف بازار می دهد باید شک کرد ! البته اگر به عنوان مالک و مجری کار ، تامین مصالح را خودتان به عهده بگیرید و فقط اجرای کار را به پیمانکار بسپارید از این لحاظ اطمینان خاطر بیشتری دارید .

متال دک (1)

3-  گام و عرض مفید ورق :

عرض ورق خام مورد استفاده در دستگاه های رول فرمینگ 1.25  متر می باشد . حال بسته به نوع دستگاه فرمینگ ، عرض مفید ورقی که به دست می اید متفاوت است . و هر چه عرض مفید ورق کمتر میشود ، گام ورق بالاتر می رود و وزن یک متر مربع ورق بیشتر میشود .

به طور مثال :

-عرض مفید 91 سانتیمترباارتفاع هرگام 75 میلیمتر ،  هرمترمربع 8/7 کیلوگرم وزن دارد.

-عرض مفید 92 سانتیمترباارتفاع هرگام 65 میلیمتر، هرمترمربع 8/4 کیلوگرم وزن دارد.

-عرض مفید 95 سانتیمترباارتفاع هرگام 60 میلیمتر،  هرمترمربع 8/1 کیلوگرم وزن دارد.

-عرض مفید 100 سانتیمترباارتفاع هرگام 52 میلیمتر،  هرمترمربع 7/7 کیلوگرم وزن دارد.

اعداد ذکر شده برای  دستگاه های رول فرمینگ مختلف ، متفاوت می باشد به طور مثال یک مقطع متال دک برای گام های 75 و 60 به صورت زیر می باشد :

  • ورق با گام  ۷۵mm :

قیمت ورق متال دک (10)

  • ورق با گام  ۶۰mm :

قیمت ورق متال دک (11)

بنابراین قیمت ورق که خرید آن براساس وزن می باشد،  برای  به طور مثال ورق با عرض مفید 91 سانتیمتر  با فرمول ذیل قابــل محاسبه است :

(قیمت روز هرکیلوورق) * (8/7) =  قیمت یک متـر ورق عرشه فولادی

قیمت ورق متال دک (3)

-ملاحظه می شود که عرض های مختلف ورق ، وزن های متفاوتی دارند که این اختلاف وزن ، در متراژ های زیاد خودش را نشان داده و باعث ایجاد اختلاف قیمت فاحشی میشود . به طور مثال برای خرید ورق با ضخامت 0.8 برای سقفی به متراژ 2000 متر مربع ، با قمیت روز ورق هر کیلو 3350 تومان ، برای عرض های مختلف جدول زیر به دست می آید :

قیمت ورق متال دک (7)

-با توجه به جدول مشاهده میشود که میان ورق با عرض مفید 91 با ورق به عرض100 سانتیمتر ، اختلاف قیمتی در حدود  7 میلیون تومان وجود دارد . به این معنی که هر چه شما ورق با عرض مفید بیشتر خریداری کنید ، در مجموع وزن کمتری به دست می آید و پول کمتری پرداخت میکنید . اما  چند نکته در این زمینه مطرح می باشد :

  • نکته اول : خرید ورق باید بر اساس گام ورق باشد نه عرض مفید ورق . یعنی به طور مثال اگر در نقشه شما گام ورق 75 میلیمتر داده شده است ، شما نمی توانید برای پرداخت هزینه کمتر ، اقدام به خرید ورق با گام 60 میلیمتر بکنید . ملاک خرید ، گام ورق داده شده در نقشه می باشد .

 

  • نکته دوم : در حالت برعکس ، ممکن است در نقشه شما ورق با گام 60 داده شده باشد ، اما شما بی توجه به آن اقدام به خرید ورق با گام 75 میلیمتر بکنید . یعنی ورق با عرض مفید کمتر بخرید  و این یعنی پرداخت چند میلیون تومان هزینه بیشتر .

قیمت ورق متال دک (8)

  • نکته سوم : در هنگام استعلام قیمت ، شما قیمت هر کیلو ورق را از فروشنده می پرسید ولی در کنار آن حتما سوال کنید که  وزن هر متر مربع ورق آنها ، چه قدر می باشد ، چون در متراژ های زیاد ، ممکن است شما ورق با قیمت ارزان تر خرید کنید ولی در مجموع چون وزن بیشتری می خرید ، هزینه بیشتری را هم باید بپردازید .

قیمت ورق متال دک (4)

  • نکته چهارم : با توجه به اختلاف قیمت فاحش میان گام های مختلف ورق متال دک ، لزوم توجه بیشتر مهندسین محاسب به طراحی دقیق تر سقف های متال دک  احساس میشود که  فقط به کپی کردن نقشه ها و دیتیل های سقف های متال دک بسنده نکنند و محاسبات این سقف را با دقت و حساسیت بیشتری انجام بدهند تا هزینه اضافی از جیب مالکین پرداخت نشود .

 

  • نکته پنجم : باید توجه داشته باشیم که حداکثر گام ورق متال دک 75 میلی متر است :

قیمت ورق متال دک (2)

4- روش فرمینگ :

در حال حاضر بهترین نوع رول فرم ورق عرشه فولادی رول فرمینگ به روش تایوانی می باشد که در تمامی سطوح ورق داری زائده هایی است که باعث درگیری بیشتر بتن با ورق میگردد ، در زیر نمونه این نوع ورق راملاحظه می فرمایید :

قیمت ورق متال دک (1)

-در پایان لازم به ذکر می باشد که مباحث مطرح شده ، حاصل تجربه و جستجوی فراوان این جانب در هنگام خرید حدود 1000 متر مربع ورق متال دک می باشد . بسیار خوشحال می شوم ، دوستانی که تجربه بیشتری در اجرای سقف های متال دک دارند نظرات خودشون از قسمت ارسال دیدگاه یا کانال تلگرامی سایت به اطلاع برسانند تا در این مطلب لحاظ شود .

  • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی ، اجرا ، مزایا و معایب  سقف متال دک ، پاورپوینت های رایگان زیر را دانلود بفرمائید :

پاورپوینت تصاویر اجرایی متال دک

پاورپوینت سقف عرشه فولادی یا متال دک

پاورپوینت متال دک

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط

One Comment