چطور می توان تشخیص داد که بتن یخ زده است ؟

-عموما بتنی که یخ زده باشد ،  در ظاهر آن ترک هایی قابل توجه دیده می شود که بخاطر ازدیاد حجم آب در اثر سرما و در نتیجه ترک در بتن ایجاد می شود و نیز موجب کاهش پایایی و کسب مقاومت بتن شده و عملا آن انتظاری که از بتن به عنوان ماده همگن و با مقاومت فشاری بالا (که اکنون بتن خرد شده) را داریم کمرنگ تر خواهد شد….

-مهمترین نشانه ظاهری یخ زدگی بتن در ابتدا پوسته پوسته شدن رویه آن و جمع شدن لایه های رویی با کمی فشار مثلا فشار با نوک کفش است.
-ضمنا در نقاطی که بتن دارای قشر کمتر است نظیر روی بلوکه ای سقف نظیر یونولیتها (پلی استایرن) براحتی عدم گیرایی و انعطاف پذیر بودن بتن را با کمی فشار احساس خواهید کرد.

-البته اینها مربوط به سقف می باشد و در مورد اعضای دیگر نظیر ستون ممکن است که ترکهای ریز ظاهری دیده شود اما قطعی نیست.در این مورد بهترین کار امتحان مقاومت آن با ضربه های کم است.در این مواقع براحتی میتوانید از لایه های رویی با ضرباتی به نسبت کم بخشهایی را جدا کرده و بکنید.


-در دراز مدت هم تقریبا بتن بصورت پودری و مصالخ ماسه ای و فاسد در میاید.

تصویر یک نمونه بتن یخ زده :

1

-برای بتنهای خیس، عمل یخ زدگی یک عامل تخریب می باشد، چون آب به هنگام یخ زدن ازدیاد حجم پیدا کرده و باعث تولید تنشهای مخرب درونی شده و لذا بتن ترک می خورد. ترکها و درزهایی که نتیجه یخ زدگی و ذوب متناوب می باشند، باعث می گردند سطح بتن به صورت پولکی درآمده و بر اثر فرسایش، خرابی عمق بیشتری یابد بنابراین عمل یخ زدگی بتن و میزان تخریب حاصله، بستگی به درجه تخلخل و نفوذپذیری بتن دارد که این موضوع علاوه بر تاثیر ترکها و درزهاست.

نمونه بتن درست عمل آوری شده :

3

4

-منبع : سایت ایران سازه

 

مطالب مشابه :

پاورپوینت عمل آوری بتن

دستورالعمل بتن ریز ی در هوای سرد ویخبندان

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط