پنج اشکال سقف یوبوت

دالهای ساخته شده با قالب های u-boot به عنوان عناصر سازه ای، در انواع سیستم های ساختمانی مانند کف های مضاعف ، کف سازه های گسترده یکپارچه و در ساختمانهای مسکونی شهری و همچنین ساختمانهای صنعتی کاربرد دارد.

سقف های یوبوت از ترکیب نوآورانه بتن، میلگرد و قالب هایی ازجنس پلی پروپیلن ساخته شده و با قرارگیری این قالب ها در میان بتن و حذف بتن ناکارآمد علاوه بر کاهش وزن دال و مصرف بتن باعث افزایش سختی دال می گردد.

در این نوشته با پنج اشکال این سقف ها آشنا میشویم :

  • اشکال اول یوبوت : شکست قالب ها

با توجه به استفاده از مواد پلی پروپیلن بازیافتی در تولید اکثر یوبوت ها ( به جهت ایجاد صرفه اقتصادی ) ، نداشتن استحکام لازم  ، هم از لحاظ هندسه و هم از لحاظ جنس مصالح به کار رفته در این قالب ها منجر به شکستن آن تحت اثر بارهای حین اجرا ، مانند حرکت کارگران ، فشار ناشی از پاشش بتن ، حرکت ویبراتور و . . . می شود.

اشکالات یوبوت (2)

  • اشکال دوم یوبوت : دشواری در نگهداری قالب ها

همه قالب های ماندگاری که از مواد بازیافتی پلی پروپیلن تولید می شوند به جهت استفاده از مواد بازیافتی در تولید آن، باید در شرایط محیطی مناسب و دور از نور خورشید نگهداری شوند، تا شکل پذیری و استحکام لازم را حین اجرا داشته باشند.

در ضمن اینگونه قالب ها در صورتی که به مدت طولانی نگهداری شود خواص مکانیکی خود را از دست داده و شکننده می شوند.

اشکالات یوبوت (3)

  • اشکال سوم یوبوت :عدم امکان تغییر ابعاد

تمامی قالب های یوبوت به صورت تزریق پلاستیک در قالبهای فولادی در ابعاد ثابتی تولید می شود و امکان تغییر ابعاد این قالب های فولادی مادر به تناسب دهانه و باربری وجود ندارد.

اشکالات یوبوت (4)

  • اشکال چهارم یوبوت : عدم وجود کاور مناسب برای آرماتورها

در بسیاری از نمونه های قالب های ماندگار یوبوت آرماتور های فوقانی و بعضا تحتانی کاور لازم و ایمن جهت یکپارچگی بتن و آرماتور را ایجاد نمی کند.

اشکالات یوبوت (5)

  • اشکال پنجم یوبوت : عدم امکان پوشش بهینه دهانه با قالب ها

به دلیل آنکه قالب ها دارای ابعاد مشخصی می باشند لذا اگر دهانه ای که قالب در آن استفاده می شود مضرب صحیحی از قالب نباشد قالب نمی تواند تمام دهانه را پوشش دهد و این موجب افزایش میزان مصرف بتن و وزن سقف خواهد شد. این امر در پلان های با تیرریزی نا متقارن و یا مثلثی تشدید می شود.

اشکالات یوبوت (6)

در لینک زیر میتوانید توضیحات بیشتری را راجع به اشکالات سقف یوبوت و راه رفع این مشکلات مشاهده بفرمائید :

پاورپوینت اشکالات یوبوت

 

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط