پدستال ؛ ستونی چاق اما پر کاربرد

پدستالها عبارتند از ستونهای بتنی کوتاه و کم آرماتور و حتی گاهی بدون آرماتور که عموما روی پی های بتنی اجرا شده و روی آنها صفحه زیر ستون نصب شده و سپس ستونهای فلزی روی صفحه نصب میگردد.

  • پدستال(ستون های چاق) :

این ستونها بدلیل ابعاد نسبتا زیاد( از نظر عرضی زیاد و ارتفاعی کم) جزو ستونهای چاق محسوب میشوند و لذا تحمل مقاومت فشاری آنها بسیار زیاد میباشد.

پدستال (3)a

پدستال (4)a

پدستال (1)a

  • حل شدن مشکل برش پانچ در پدستال :

در این سیستم به دلیل وارد کردن میلگرد بصورت خم در پی در نتیجه فاصله میلگرد های انتهایی تا مرکز ستون زیاد خواهد بود و ظرفیت ستون برای تحمل خمش در پای ستون افزایش خواهد یافت درنتیجه در سیستم پدستال نیروی وارده به میلگردکمتر و ضریب اطمینان بیشتر خواهد شد و مشکل برش پانچ نیز حل خواهد شد.

پدستال (5)a

مطابق تعریف ACI 318 پدستال عضوی است فشاری با نسبت ارتفاع (طول) به بعد (حداقل) 3 و کمتر

پدستال (6)a

  • بیشترین کاربرد :

بیشترین کاربرد این عضو در سازه های صنعتی می باشد و تقریبا یک ستون کوچک بتنی به حساب می آید که پی را به ستون فلزی روی آن وصل میکند.

پدستال (9)a

  • دو توصیه :

توصیه شده فقط زمانی که لنگر در پای ستون نیست استفاده شوند در غیر اینصورت محاسبات آنها مانند ستونهای بتنی بوده و آرماتورهای مورد نیاز را باید محاسبه کرد.

جهت خرد نشدن سطح پدستالها معمولا از یک شبکه مش آرماتور ضعیف تا حد نمره 14 روی پدستال و زیر صفحه زیرستون استفاده میکنند.

  • نیمرخ یک پدستال

پدستال (8)a

  • برخی از دلایل استفاده از پدستال:

1)در برخی مناطق به علت نامناسب بودن خاک (به طور مثال وجود مواد خورنده مضر برای فولاد ) ادامه ستونهای فولادی تا روی صفحه ستون و غرق کردن قسمتهای پایین ستون در خاک در درازمدت خطر ایجاد خوردگی و از بین رفتن تدریجی ستون را خواهد داشت.

به همین جهت برای جلوگیری از این موضوع ستون را تا تراز پی ادامه نمی دهند و در نزدیکی پی از یک ستون رابط بتنی جهت اتصال ستون فلزی به پی استفاده می نمایند.

۲) زمانیکه ارتفاع ستون فلزی زیاد باشد و به جهت مهار کردن لاغری آن در بخشی از آن به طرف پی از پدستال استفاده می کنند.

۳) زمانیکه لنگر در پای ستون یا نباشد یا کم باشد.

۴) زمانیکه در بخش زیر زمین ساختمان با ارتفاع حدود۳ متر بخواهیم فضای قابل استفاده داشته باشیم.

5) زمانیکه بخواهیم ستونهای اکسپوز ( در نما و دید) فلزی از کف به بالا باشد

6) زمانیکه بخواهیم بخش زیر زمین ساختمان را بجای ستونهای فلزی با پدستالهای بتنی اجرا و در حقیقت پدستالها با پی تولید یک پی جدید بنماید و در محاسبات سازه به صورت پی وارد شود.

7) گاهی اوقات در سازه های بتنی نیز ممکن است شرایطی ایجاب کند که کف سازی زیادی روی فونداسیون داشته باشیم . در این صورت نیز با اجرای پدستال در پای ستون ، طول موثر و در نتیجه لاغری ستون بتنی را کاهش می دهند

پدستال (11)a

پدستال (2)a

پدستال (10)a

مطالب مرتبط:

برای دیدن کامل ترین منبع موجود در زمینه پدستال روی لینک های زیر کلیک نمائید :

پاورپوینت پدستال

پاورپوینت همه چیز در مورد ستون بتنی

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات -

نوشته های مرتبط