وقتی بتن سقف تبدیل به کولر میشود !!

شاید شنیدن این که میتوان از بتن سقف نیز برای سرمایش ساختمان استفاده کرد ، مطلب عجیبی باشد به خصوص برای ما که در ساختمان سازی آن قدر انرژی  برای مان بی ارزش هست که به انواع روش ها سعی بر اجرا نکردن مبحث 19 هستیم . هر چند که بعضی ها حتی اسم این مبحث هم به گوششان نخورده است چه برسد به اجرای آن . ولی در ساختمان سازی مدرن ، حتی بی خیال ظرفیت حرارتی بتن سازه ای سقف نیز نشده و از آن برای سرمایش ساختمان استفاده میکنند . چیزی مثل کولر بتنی ! مانند آن چه که در ساختمان کانسیل هاوس استرالیا انجام شده است .

  • ساختمان شش ستاره سبز :

-امروزه در استرلیا برای ساختمان ها سیستم رتبه بندی به نام ستاره سبز وجود دارد. در استرلیا شش ستاره سبز بالاترین رتبه است.استفاده از آبگرمکن های خورشیدی و منابع ذخیره آب باران در ساختمان ها و استفاده از روش های تهویه داخل ساختمان به صورت طبیعی، از نخستین مواردی است که باید رعایت شود.

Picture5

-ساختمان کاونسیل هاوس دو با شش ستاره سبز، با فناوری منحصر به فردش برنده ی جوایز متعددی در زمینه معماری، و معماری پایدار در استرلیا شده است.

Picture7

B82-ساختمان کانسیل هاوس2 (14)

-جدا سازی زباله ها در مبداء، لزوم اندازه گیری دمای داخل، کنترل میزان مصرف برق در طول شبانه روز، و تشویق کارمندان به استفاده از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی برای آلوده نکردن محیط زیست، از فعالیت های عادی به شمار می آید.

تمام مواد و مصالحی که قرار است در نازک کاری ساختمان ها به کار روند دارای شناسنامه سبز هستند و باید نشان دهند این مواد چگونه تهیه شده و بعد از چند سال چگونه به چرخه طبیعت بر می گردند، این امر حتی شامل صندلی ها هم می شود. در غیر این صورت معماران مجاز به استفاده از آنها نیستند.

Picture3

  • لوورهای چوبی بازشونده:

پنجره های خود کار برای خارج کردن گرما در شب، آفتابگیرهایی که با نمای غربی ساختمان مجهز به یک سیستم کرکره های ساخته شده از چوب های بازیافت می باشد.این کرکره های چوبی ا نرژی حاصل از صفحات خورشیدی بام، برق مورد نیاز برای حرکت آفتابگیرها را تأمین می کنند.برای همرنگ و هم شکل جلوه دادن ساختمان با محیط اطراف می توان(استتار)از چوب استفاده کردحرکت خورشید تغییر جهت می دهند

Picture1

  • کولر بنتی :

  این ساختمان شب هنگام با تهویه طبیعی خنک می شود.

پنجره های ضلع شمالی و جنوبی به صورت خودکار باز می شوند تا اجازه دهد هوای تازه و خنک وارد اتاق ها شود، هوای گرم را خارج کند و در نتیجه ساختمان خنک شود. این فرآیند تخلیه شبانه یا تخلیه هوا در شب نامیده می شود.

حسگرهای باد، باران و دما پنجره ها را به صورت خودکار باز و بسته می کنند.

Picture2

هوای خارج ساختمان در فرآیند تخلیه شبانه، سقف های بتنی 180 میلی متری پیش ساخته را خنک می کند و سقف، با توجه به ظرفیت حرارتی بالای بتن ، سرمای زیادی را در خود ذخیره می کنند، سرمای ذخیره شده در بتن در طول روز به اتاقها پس داده می شود و به سرمایش آنها کمک می کند و در نتیجه بار برودتی موتورخانه را در تابستان تا 14% کاهش  می دهد.

Picture4

مطالب مشابه :

پاورپوینت تحلیل ساختمان کانسیل هاوس دو

پاورپوینت بررسی نمونه های معماری پایدار

پاورپوینت طراحی ساختمان های بلند و معماری پایدار

پاورپوینت برج های سبز مسکونی کوثر مشهد

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط