وال پست

وال پست در سوله

سوله از اجزای زیادی تشکیل شده است که یکی از این اجزای بسیار مهم وال پست می باشد که عدم اجرای آن عواقب خطرناکی را به همراه خواهد داشت . در این نوشته قصد داریم شما را با این جزء مهم اشنا کنیم :

  • وال پست در سوله چیست ؟

-همان گونه که از نامش پیداست، وال پست نگهدارنده دیوار است. این المان که معمولا به صورت یک تیر-ستون طراحی می گردد، در انتهای سوله ها ، سالن های صنعتی و به طور کل فریم هایی با دهانه بالا که انتهای آن با دیوار پوشش می گردد، قرار می گیرد.

وال پست

وال پست

  • وظیفه وال پست چیست ؟

وظیفه وال پست ها انتقال نیروهای حاصل از باد و زلزله از دیوار به فریم  سوله می باشد که موجب عدم تخریب دیوار می گردد.

این اعضا در واقع ستون های فرعی بوده که در ابتدا و انتهای سوله و جهت کاهش سطح بادگیر ستون های اصلی و همچنین برای ایجاد پشت بند جهت دیوارهای پیرامونی در راستای عرضی سالن تعبیه میشود.

وال پست

  • نوع اتصال وال پست :

-به طور عمومی اتصال آن در انتهای متصل به  رفتر (فریم ) به صورت لوبیایی جهت مراحل نصب و بر روی فونداسیون به صورت مفصل می باشد.

-به طور کلی وال پست از بالا به رفتر و از پایین به فونداسیون خودش متصل است. البته  وال پست میتواند فنداسیون مجزایی نداشته  و روی شناژ هم تعبیه بشود.

وال پست

وال پست

  • عواقب عدم اجرای وال پست :

در صورت عدم اجرای وال پست برای دیوار های سوله ، احتمال تخریب دیوارهای آن به هنگام وقوع زلزله بسیار زیاد می باشد .

وال پست

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وال پست ، انواع روشهای اجرای آن و رابطه بین وال پست و اثر میانقابی  به لینک های زیر مراجعه نمائید :

وال پست و انواع روش های اجرای آن

همه چیز در مورد وال پست wallpost

انواع اسیب دیدگی ها و تخریب در میانقاب ها با مصالح بنایی

نکات ایین نامه ای در خصوص دیوارهای پرکننده آجری

تخریب ساختمانهایی با مصالح بنایی در زلزله چنگوره و اوج

اثر میانقابی ؛ آری یا نه ؟

میانقاب بنایی در ساختمان های فولادی و بتنی

Email this to someoneDigg thisShare on RedditShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter