هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس از جمله سقف های دال مجوفی است که با حذف بتن ناکارآمد ، باعث سبک سازی سازه میشود و امکان ایجاد دهانه های بزرگ تر با خیز کمتر و بدون تیر را فراهم می آورد . در این نوشته ،با هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس آشنا میشوید :

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (1)

  • مرحله اول اجرای کوبیاکس : قالب بندی زیر سقف

فواصل جک های زیر سقف نباید از هشتاد سانتی متر بیشتر باشد، گرچه که بنا به کیفیت جک ها این فاصله ممکن است مشمول 20-40 سانتیمتر تلورانس گردد ولی به صورت کلی می توان عنوان کرد که فواصل آن ها بهتر است از 80سانتی متر تجاوز نکند.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (2)

  • مرحله دوم اجرای کوبیاکس : اجرای شبکه آرماتور تحتانی

هنگام اجرای شبکه تحتانی به این نکته توجه شود که میلگرد ها روغنی نشود و همچنین در نیم متر مربع سقف از یک اسپیسر پلاستیکی با مقاومت مناسب استفاده شود. ارتفاع اسپیسر با توجه به ضخامت دال پایین و کم کردن ضخامت میلگرد بدست می آید.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (3)

  • مرحله سوم اجرای کوبیاکس : جای گذاری گوی های کوبیاکس

محل هایی که نیاز به چیدن گوی ها دارد در نقشه ها به صورت هاشور خورده مشخص و معین شده است و در دیگر قسمت ها دال به صورت صلب(بدون حجم ) اجرا می شود.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (4)

  • مرحله چهارم اجرای کوبیاکس : اجرای شبکه آرماتور فوقانی

در هر دوجهت باید میلگرد فوقانی پخش و بسته شود . گره زدن میلگرد های فوقانی به هم در وسط چشمه ی سقف باید کمی بیش از حد متعارف باشد.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (5)

  • مرحله پنجم اجرای کوبیاکس  : بتن ریزی اولیه

لایه اول به منظور جلوگیری از شناور شدن قالبهای یوبوت ،  به ضخامت حدود 5 الی 10 سانتی متر( بسته به اندازه پایه قالب ها)، ریخته می شود که باعث می گردد هوا درون قالب ها محبوس شده و اجازه وارد شدن بتن به داخل قالب ها را ندهد.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (6)

  • مرحله ششم اجرای کوبیاکس : بتن ریزی ثانویه

در این مرحله دو سوم ، بالایی از ضخامت دال را می بایست بتن ریزی و ویبره کرد. هنگام بتن ریزی می بایست به این نکته عنایت داشت که فاصله ی زمانی بین مرحله اول و دوم بتن ریزی نباید به قدری باشد که اتصال سرد صورت پذیرد.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (7)

  • مرحله هفتم اجرای کوبیاکس : تسطیح نهایی

در این مرحله با توجه به تراز نهایی سقف می بایست عملیات تسطیح به درستی انجام شود . برای این کار می بایست از علائم و نشانه های شاخص در مساحت سقف و سرستون ها استفاده نمود که دال بالا بیش ازحد متعارف بتن ریزی نشود.

استفاده از ماله های برقی ، پروانه ای و … در این سیستم بلا اشکال است .همچنین می توان به روش سنتی سقف را تسطیح نمود.

هفت مرحله اجرای سقف کوبیاکس (8)

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سقف کوبیاکس ، طراحی ، نظارت ، اجرا ، نکات ایین نامه ای و معایب آن لینک های زیر را مشاهده بفرمائید :

پاورپوینت همه چیز در مورد کوبیاکس (313اسلاید )

پاورپوینت روش اجرای سقف کوبیاکس

پاورپوینت تصاویر پروژه های کوبیاکس

پاورپوینت کوبیاکس

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط