هشت نکته جالب در مورد تالار شهر لندن

طراحی ساختمان تالار شهر لندن ،  توسط  معمار مشهور نورمن فاستر انجام شده است . در این مطلب هشت نکته جالب در مورد این تالار را بیان میکنیم :

1- علت شکل عجیب و غریب و منحنی وارش :

این ساختمان در مجاورت پل برج تاریخی لندن و در جوار رودخانه تایمز ساخته شد و با توجه به  اهمیت تاریخی سایت  ، برای اینکه ساختمان مقابل برج قرار نگیرد  ، در محور خودش مقداری چرخیده ،تا از مواجه مستقیم با برج خودداری نماید.

تالار شهر لندن

2- تالار شهر لندن ؛ ساختمانی دموکراتیک :

تالار شهر لندن،ساختمانی است که دسترسی به خدمات عمومی را در مجاورت یکدیگر فراهم نموده و طی فرایندی دموکراتیک کار می کند.ساختمان گشاده و شفاف است به طوری که اهالی لندن تالار بالا را همواره در حال فعالیت می بینند و این نشانه ای از آینده است.استفاده از رمپ مارپیچ برای عموم آزاد است تا مردم بتوانند شاهد فعالیت دولت باشند.

تالار شهر لندن

تالار شهر لندن

3- آمفی تئاتری در گودال :

گودال_باغچه قسمت غربی تالار شهر،فضایی خارجی و در واقع آمفی تاتری مدور از جنس سنگ آهک خاکستری در درون زمین می باشد.این فضا  در روزهای آفتابی مورد استقبال عموم قرار می گیرد.دسترسی به این مکان از سمت رودخانه،از طریق رمپ و پله هایی بلند میسر است.گودال_باغچه در واقع یک آمفی تاتر جهت استفاده عموم است.

تالار شهر لندن

تالار شهر لندن

تالار شهر لندن

4- رمپ مارپیچ 730 متری :

-عناصر شاخص داخلی بنا،رمپ مارپیچ 730 متری است که بر فراز طبقات بالای همکف حرکت کرده و آنها را به یکدیگر مرتبط می سازد.

-رمپ عمومی با شیبی بسیار ملایم در میان تمامی ده طبقه ساختمان پیچیده و بالا رفته  و ناظر را به دیدن مناظری بسیار زیبا و هیجان انگیز از شهر لندن دعوت می کند .

-رمپ در قسمت فوقانی به دفتر شهر دار که فضایی عمومی معروف به اتاق نشیمن لندن است.منتهی می شود.این فضای عمومی شفاف با تراس خارجی و دید مناسب از شهر،توان پذیرایی بیش از 200 مهمان را دارد.

تالار شهر لندن

تالار شهر لندن

تالار شهر لندن

5-  بزرگترین رادیاتور لندن :

با استفاده از لوله های فولادی به عنوان لوله های گرمایشی و سرمایشی ،شبکه سازه به عنوان رادیاتور نیز عمل کرده و جریان هوای گرم و سرد را نیز کنترل می کنند.به عبارتی این ساختمان بزرگترین رادیاتور شهر لندن است.علاوه بر این با استفاده از عناصر افقی حاوی آب گرم به قطر 300 میلیمتر،نیاز به لوله کشی اضافی برای گرمایش آتریوم برطرف شده است.

6- جذب انرژی خورشیدی :

از ابتدای پروژه،طراحی ساختمان به عنوان نمونه ای با مصرف کم انرژی مدنظر بود.نتایج اولیه شبیه سازی ساختمان نشان داد که کاهش عمده مصرف انرژی در یک ساختمان اداری باید با استفاده از پوشش های فلزی برای کنترل اتلاف گرما و اشعه دریافتی باشد.

تالار شهر لندن نه تنها به عنوان  یک اثر معماری برجسته ،بلکه بعنوان یک نمونه جهانی از طرحی با حداقل مصرف انرژی است.

جذب انرژی خورشیدی در پانل های مایل بالای ساختمان ،حداکثر است.

تالار شهر لندن

تالار شهر لندن

7-استفاده از شیشه سه جداره :

بخش اعظم ساختمان در بخش اداری پوششی از شیشه سه جداره با دریچه هایی جهت تهویه هواست.

این پوسته موجب کاهش چشمگیر جذب و اتلاف گرما می شود.

تالار شهر لندن

8- تامین اب چیلر از چاه :

آب مورد نیاز چیلر های سقفی جهت سیستم سرمایش طبیعی  توسط پمپ از آب های سرد زیر زمینی واز داخل چاه های عمیق به بالا آورده می شود.

عامل اصلی سرمایش فضاهای اداری میله های خنک شده غیر فعالی است که هوای سرد طبقات فوقانی را تامیین می کنند .در این سیستم با استفاده از تاثیر رانش طبیعی ،استفاده از فن در سیستم ایر کاندیشن لازم نیست.

آب سرد مرکزی بوسیله بخار آب سرد و بخار آب سرد نیز بوسیله دو پمپ در چاه زیر ساختمان تامیین می شود.آب سرد چاه ،پس از آن برای مصرف در سیفون ها و آبیاری به کار رفته و مازاد آن به رودخانه تایمز ریخته می شود.

تالار شهر لندن

  • برای دانلود یک پاورپوینت عالی با 184 اسلاید در مورد تالار شهر لندن روی لینک زیر کلیک کنید :

پاورپوینت تالار شهر لندن

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی