هتل ملک التجار یزد ؛ اولین هتل خشتی جهان

-هتل تاریخی ملک التجار یزد به عنوان اولین هتل خشت خام در جهان شناخته شده است.

 این خانه خشتی در حدود 300سال قبل در یکی از بازارهای مهم در بافت تاریخی شهر یزد ساخته شده است و متعلق به خاندان ملک التجار است.

هتل ملک التجار (9)

مدخل خانه به اسلوب روزگار خود دارای کوچه ای دراز و باریک با دیوارهای بسیار بلند میباشد وچهار نسل از این خاندان در آن زندگی کرده اند. خانه ملک التجار در دو طبقه وپبرامون حیاط مستطیل شکلی بنا شده است.

هتل ملک التجار (8)

از نظر تاریخ نگاری بنا تا پیش از این از گونه خانه های قاجاری در یزد شناخته میشد، ولی بر اساس کشفیات جدیدی که اخیرا در پی لایه برداری در حین مرمت از روی اندودهای حیاط بدست آمد تاریخ ساخت آن بر اساس کتیبه کشف شده تا عصر صفوی و به تاریخ 1106 ه.ق به عقب برگشته است و از این جهت از اهمیت بسیار زیادی در تاریخ نگاری بناها در شهر یزد و کلا در تاریخ معماری ایران برخوردار شده است.

هتل ملک التجار (7)

ورود به عمارت از طریق سردر ودالان طویلی صورت می گیرد .

هتل ملک التجار (2)

حوضی کشیده در میانه حیاط واقع شده که در دوسوی آن دو باغچه کوچک قرار دارد ودر چهارسوی حیاط اتاقها و تالارهایی با پنجره های قدیمی بسیار دیدنی که به سوی حیاط گشوده می شوند قرار دارند واتاقها وتالارها در هر سوی حیاط برای فصل خاصی استفاده می شده اند.

هتل ملک التجار (6)

هم اکنون این هتل دارای شانزده اتاق دو تخته و چهار اتاق یک تخته و سه اتاق سه تخته است.

هتل ملک التجار (1)

 از نظر تزئینات داخلی این بنا   یکی از شاهکارهای معماری دوران قاجاریه در یزد به شمارمیرود.

هتل ملک التجار (5)

این خانه دارای تزئینات دل انگیز و روح نوازی است که نقاشی دیوارها با رنگهای طبیعی,راویزهای آب طلاکاری شده وطاق نماها از آن جمله است.

هتل ملک التجار (4)

نگارگر این تزئینات هنرمندی بوده است شیرازی و همچنان که مشهود است این بنا از حیث شیوه واسلوب کار ونقاشی های آن با نارنجستان شیراز همانند است.یکی از مهم ترین ویژگی های این هتل داشتن اتاقهای خاص میباشد که میتوان به اتاق آینه و اتاقهایی بانقاشی های بسیار زیبا و ماهرانه اشاره کرد که مرحوم ملک التجار این اتاقها را برای همسرانش توسط نقاشان شیرازی در حدود 200 سال پیش ساخته است

هتل ملک التجار (3)

  • مطالب مشابه :

پاورپوینت هنر گچ بری درمعماری اسلامی ایرانی

پاورپوینت کاروانسرا و هتل عباسی اصفهان

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی