بتن مگر (1)

نکاتی در مورد بتن مگر

بتن مگر یا به تعریفی بتن رگلاژ کف قالب بندی فونداسیون در حقیقت یک بتن با مقدار سیمان کم (۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سیمان بر مترمکعب) است که جهت آماده سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه گذاری اجرا می گردد.با ما همراه باشید. توجه به نکات ذیل جهت اجرای بتن مگر الزامی است:

1⃣ قبل از اجرای بتن مگر حتماً خاک بستر را مرطوب نمایید تا آب بتن جذب خاک نگردد و کیفیت آن پایین نیاید.

بتن مگر (6)

2⃣ در صورتی که بتن مگر را بر روی شفته آهک اجرا می کنید حتماً توجه داشته باشید که شفته به مقاومت ۱/۵ کیلوگرم بر سانتیمتر متر مربع رسیده باشد. (شفته آهکی زمانی به مقاومت ۱/۵ کیلوگرم بر سانتیمتر متر مربع رسیده است که اثر کفش شما پس از راه رفتن بر روی آن باقی نماند)

بتن مگر (5)

3⃣ شفته آهک می بایست قبل از اجرای بتن مگر مرطوب شده باشد تا آب بتن را جذب نکند. توجه داشته باشید زمانی که آهک هنوز جذب آب داشته باشد، با مکیدن آب بتن مگر موجب پوکی بتن مگر می شود.

بتن مگر (3)

4⃣ بتن مگر جهت پاکسازی کف و اجرای دقیقتر فاصله گذاری آرماتوربندی از کف انجام می گردد بنابراین به تمییز و یکنواخت بودن سطح آن دقت کنید تا آرماتوربندی بهتری داشته باشید.

بتن مگر (4)

5⃣ معمولاً بتن مگر توسط دستگاه های مخلوط کن (بتونیر) کوچک ساخته می شود. دقت نمایید که حداقل ۲ دقیقه پس از اضافه کردن آب، بتن درون دستگاه به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگی

رد.

بتن مگر (7)

6⃣ بعد از ریختن بتن مگر با توجه به دمای هوا حدود ۱۰ ساعت سطح آن را مرطوب نگه دارید (با پاشیدن آب) و بعد از گذشت ۱ روز می توانید عملیات بعدی را شروع کنید و روی بتن مگر راه بروید.

بتن مگر (2)

مطالب مرتبط:

پاورپوینت مبحث پی

Email this to someoneDigg thisShare on RedditShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter
دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845

نوشته های مرتبط