مشکلات نماهای تماما شیشه

نماهای تماماً شیشه از دوران معماری مدرن به عنوان پوشش ساختمان ها به کار می رفتند.در این نوشته مشکلات این نماها مورد بررسی قرار گرفته است .

  • هدف از اجرای نمای تمام شیشه عبارتند از :

-کاهش بار مرده ساختمان های بلند

-سرعت بخشیدن به اجرا

-تأمین دید یکپارچه از مناظر بیرون برای ساکنین داخل

– ایجاد احساسی سبکی و ظرافت در ساختمان از دید یک ناظر شهری  

   -نمایش زندگی درون ساختمان از بیرون به دنبال روشن و خاموش شدن چراغ های داخلی در طور شبانه روز


نماهای تماماً شیشه به علت ضخامت کم و مقاومت حرارتی اندک، مشکلات فراوانی را برای ساکنین فراهم می آورند.


این مشکلات عبارتند از:

1)  افزایس بیش از حد دمای داخلی ساختمان در فصول گرم و معتدل سال:

نماهای تماماً شیشه در صورتی که سایبان خارجی مناسب برای آنها پیش بینی نشده باشد، دراوقات گرم و معتدل سال به علت تابش آفتاب به فضای داخل، سبب افزایش بیش از حد دمای داخل می شوند.

Picture1

2)  احساس عدم آسایش حرارتی در فصول سرد سال:

دمای سطح نمای شیشه ای به علت مقاومت حرارتی کم، در فصول سرد سال نزدیک به دمای محیط خارج بوده و بدن افراد مستقر در نزدیکی نما از طریق تشعشع با نما تبادل حرارت کرده و ساکنین احساس عدم آسایش حرارتی خواهند نمود.

Picture3

3)      مصرف زیاد انرژی و آلودگی هوا:

-در نماهای شیشه ای در اثر تبادل حرارت از طریق جابجایی بین هوای گرم داخل اتاق و سطح سرد شیشه، دمای داخل کاهش یافته و برای حفظ دما در حد آسایش، نیاز به مصرف زیادی انرپزی خواهد بود.

– اگرچه انواع گوناگون شیشه هایی ساخته شده اند که جاذب حرارت بوده و از ورود تابش خورشید به داخل جلوگیری می کنند، و یا شیشه های دوجداره ای وجود دارند که مقاومت هدایت حرارتی بهتری نسبت به شیشه های یک جداره دارند، اما با این حال هنوز هم نماهای شیشه ای نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارای ضریب هدایت حرارتی زیاد بوده و باعث اتلاف حرارت زیاد می شوند.

-اتلاف حرارتی بسیار زیاد و مصرف زیاد انرژی جهت تأمین گرمایش و سرمایش در نماهای شیشه ای لاجرم موجب آلودگی بیشتر هوا می گردد.

Picture5

برای مثال دراستان تهران با عرض جغرافیایی ٣۴,۵ تا ٣۶.٢٠ شمالی در بیش از دوسوم روزهای سال آفتابی است. برای چنین اقلیمی استفاده رو به افزایش شیشه در نمای ساختمان، با هیچ منطقی سازگار نیست و نبود قوانین محدود کننده در استفاده از این ماده ساختمانی حاصلی جز اتلاف انرژی نخواهد داشت.

Picture4

مطالب مشابه :

پاورپوینت انواع شیشه های ساختمانی

پاورپوینت انواع نما های ساختمانی

پاورپوینت پنجره ومصرف انرژی

پاورپوینت معماری نما

پاورپوینت مقایسه مزایا ومعایب انواع نماهای ساختمانی

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط