معماری هفت رنگ در ساختمان های میدان شهداء مشهد

میدان شهداء مشهد ، میدانی است در مجاورت حرم مطهر رضوی ، با تاریخچه ای دیرینه و کهن و پرخاطره برای مردم مشهد ، که چند سالی است صابون نوسازی و بازسازی شهرداری به تنش خورده و کلنگ توسعه ، چنان پیکرش را تکه تکه کرده ، که دیگر از آن چهره نحیف اما نوستالژیک سابق ، چیزی باقی نمانده است و به جای آن ساختمان هایی سر از خاک بیرون آورده اند که نمادی هستند از آشتی بین سنت و مدرنیته ؛ معجونی از تلفیق عناصر معماری اسلامی ، ایرانی با معماری روز دنیا. اما …

میدان شهدا (1)a

میدان شهدا (4)a

  •   معماری میدان شهداء مشهد

شما را میخکوب نمیکند
شما را مجذوب نمیکند
شما را مشعوف نمیکند

فقط شما را مایوس میکند !!

میدان شهدا (7)a

سقف شیبدار را باید جزء کدام دسته بندی قرار داد ؟ معماری سنتی یا معماری مدرن ؟

برای شهری مثل مشهد که شهر پر بارانی نیست ، استفاده از سقف شیبدار چه لزومی دارد ؟

میدان شهدا (3)a

  •   نماهای شیشه ای در معماری هفت رنگ میدان شهدا :

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد درباره مسئله الزام رعایت استانداردهای ساخت وساز در احداث نماهای شیشه ای چنین سخن می گوید:

طبق بند ۴ مقررات ملی ساختمان، در صورتی که ۶۰ درصد نمای ساختمانی را شیشه تشکیل دهد، «نمای شیشه ای» نامیده می شود که به دو دسته پیوسته و ناپیوسته تقسیم می شود.

مهندس محمدهادی جاوید با اشاره به دلایل محدودیت کاربرد نماهای شیشه ای در ساختمان های شهر افزود:

استفاده از این نماها علاوه بر این که با اقلیم مشهد سازگار نیست و سبب اتلاف انرژی می شود، در هنگام بروز سوانح و حوادث غیرمترقبه به ویژه زلزله جان شهروندان را به خطر می اندازد.

«مدیر نظارت بر اجرای مقررات ملی ساختمان شهرداری مشهد» نیز می گوید:
نماهای شیشه ای از جمله نماهای پرخطری محسوب می شود که علاوه بر ایجاد محیطی ناامن در معابر عمومی، گاهی نیز به دلیل تراکم شیشه در معابر پس از وقوع زلزله، امکان امدادرسانی را سلب می کند

و طبق مبحث 4 مقررات ملی ساختمان در ساختمان های غیرمسکونی دارای نمای شیشه ای پیوسته، رعایت فاصله حداقل ۲متری بین نمای ساختمان و پیاده رو و خط محدوده زمین الزامی است.

حال توجه شما را جلب میکنم به ساختمانی نو ساز مربوط به خود شهرداری مشهد ، با نمای شیشه ای پیوسته در همین طرح میدان شهداء مشهد و در جایی که بسیار پر رفت و آمد می باشد ، بدون رعایت ضوابط :

میدان شهدا (2)a

  •   و در نهایت گل سرسبد معماری هفت رنگ میدان شهداء مشهد :

سازه چادری در نما
میدان شهدا (6)a

شاید هر کدام از این نماها به تنهایی هیچ عیب و ایرادی نداشته باشند ، اما ترکیب این همه نما و تنوع بیش ازحد استفاده از آن ها در یک بافت سنتی و مذهبی ، نشان دهنده عدم وجود یک طرح جامع معماری مناسب برای این میدان بزرگ می باشد .

مطالب مرتبط:

پاورپوینت آشفتگی بصری در نماهای شهری

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845

نوشته های مرتبط