مدرسه باوهاوس ؛ مدرسه ای که خود یک سبک معماری شد !

به جرات میتوان گفت که مشهورترین مدرسه معماری دنیا ، مدرسه باوهاوس می باشد . مدرسه ای که خودش نیز یک سبک معماری شده است . در این نوشته با تاریخچه این مدرسه بیشتر آشنا میشویم :

در سال 1919 والتر گروپیوس مدیریت دو مؤسسه آموزشی را به عهده گرفت: مدرسه هنر و صنایع دستی وایمار، که تا بیش از آن با مدیریت هنری وان دِوِلدِه اداره می شد، و آکادمی هنرهای زیبا در همان شهر.

گروپیوس تصمیم گرفت از ادغام این دو مؤسسه یک مؤسسه ی آموزشی واحد به وجود آورد. به این شکل ” باوهاوس ایالت وایمار” شکل گرفت که معمولاً آن را به نام باوهاوس می شناسند. هدف مدرسه همان گونه که گروپیوس در نظر داشت، درآمیختن جهان آفرینش هنری با دنیای صنعت مدرن بود. این کار نیازمند آموزش جدی صنایع دستی کاربردی و همچنین شیوه های تولید صنعتی بود.

حاصل کار، مدرسه ای بود که در همه ی حوزه های هنر فعالیت داشت و در آن تمرینات عملی و آموزش های نظری در کنار هم انجام می شد و به یک اندازه ارزش داشت. به همین دلیل برنامه ی درسی، فنون صنایع دستی و نظریه ها و درس هایی در همه ی حوزه های هنر و علوم گنجانده شده بود.

مدرسه باوهاس

هنرجویان در آزمایشگاه های ویژه کار می کردند و ساخته های آنان اغلب به وسیله ی کارگاه های محلی تولید می شد. گروپیوس در پی آن بود تا بهترین استادان را برای هنرجویان به خدمت بگیرد. در میان معلمان باوهاوس نام هایی مانند پُل کِله ، واسیلی کاندینسکی ، تئو وان دوزبورخ ، لیونل فاینینگِر ، لاسلو موهوی نادی و یوهانس ایتِن دیده می شود. به همین علت باوهاوس نه تنها یک مدرسه ی عالی ، بلکه مرکزی برای آوانگارد هنری و روشنفکری ، و محل مناسبی برای پرورش ایده و شخصیت ها بود.

              مدرسه باوهاوس         مدرسه باوهاوس

مدرسه در سال 1925 به دلیل های سیاسی به دسائو منتقل شد و خود گروپیوس ساختمان های جدید آن را طراحی کرد.

مدرسه باوهاوس

در سال 1933 نازی ها در آلمان به قدرت رسیدند و گشتاپو مدرسه را تعطیل کرد. وضوح و روشند ترکیب بندی و استفاده استادانه از مصالح، باوهاوس را به یکی از بهترین دستاوردهای گروپیوس تبدیل کرده است. مجموعه از چند ساختمان تشکیل شده که هر یک از آن ها به کارکرد ویژه ای اختصاص یافته و از این رو آرایش نمای آن از نظر فضاهای باز(شیشه ای) و بسته( بتن با روکش گچی سفید) متفاوت است.

ساختمان اصلی که کارگاه ها و کلاس ها را در خود جای داده است ، از طریق گذرگاه بالا آمده ای که دفاتر اداری در آن واقع شده اند ، به ساختمان دومی متصل می شود که محل استقرار آزمایشگاه ها و تالار غذاخوری است. شیوه ی تفکیک سازه ی نگه دارنده از نمای ساختمان در کلاس های آزمایشگاه مشخص است و در حقیقت استفاده از دیوارهای شیشه ای به علت باربر نبودن آن ها امکان پذیر شده است.

  مدرسه باوهاوس  مدرسه باوهاوس

تاسیس مدرسه باوهاوس انقلابی در تفکر و آغاز پیدایش مدرنیسم شد..

از لینک  زیر میتوانید پاورپوینت رایگان مدرسه باوهاوس را دانلود بفرمائید :

پاورپوینت مدرسه باوهاوس