مسکونی وایکیم (3)

مجتمع مسکونی وایکیم

گروه معماری Emre Arolat Architects مجموعه مسکونی وایکیم (Vicem) را در فضایی با زیربنای 9500 مترمربع در کشور ترکیه طراحی و اجرا نمود. این گروه با هدف حفظ بافت طبیعی منطقه و عدم دخالت در طبیعت بکر آن، این مجموعه مسکونی را در حد فاصل جاده ساحلی و دریا طراحی کردند. مجموعه مسکونی وایکیم بر روی نوک یک صخره در امتداد خط ساحلی واقع شده است.

امروزه اهمیت و ضرورت توجه به شرایط اقلیمی در طراحی و ساخت ساختمانها، بویژه ساختمانهایی که بطور مستقیم مورد استفاده انسان و موجودات زنده قرار می گیرند از دو نظر حائز اهمیت می باشد. یکی اینکه، ساختمانهای هماهنگ با اقلیم و یا ساختمانهایی که با طراحی اقلیمی از نظر آسایش حرارتی انسان کیفیت بهتری دارند. شرایط محیطی اینگونه ساختمانها بهتر است و تنوع و تغییر روزانه و فصلی نور، حرارت و جریان هوا در این ساختمانها فضاهای متنوع و دلپذیری ایجاد می کند. و دیگر اینکه، هماهنگی ساختمان با شرایط اقلیمی موجب صرفه جوئی در مصرف انرژی مورد نیاز برای کنترل شرایط محیطی اینگونه ساختمانها می شود.

 

مسکونی وایکیم (4)

 

در برخی اقلیم ها می توان شرایط داخلی ساختمانهای هماهنگ با اقلیم را در تمام طول سال بطور طبیعی و بدون نیاز به سیستم های مکانیکی حرارتی در حد آسایش انسان تنظیم کرد. برای دستیابی به شرایط آسایش، بکارگیری راههای تامین آسایش در ساختمانها مهمترین عامل می باشد. برای تداوم مبارزه با محیط در احداث ساختمانها شرایط و مواردی باید رعایت شوند. در نهایت بایستی “طراحی ساختمان متناسب با محیط” و “انتخاب مصالح و مواد متناسب با محیط ” به صورت ویژه بررسی شود. محیط  و طبیعت معمولا مواد و مصالح مورد نیاز و سازگار با افلیم را در اختیار انسان قرار می دهد.

مسکونی وایکیم (1)

مثلا در مناطق کویری و بیابانی رس بسیار زیاد است پس خشت و یا آجر حاصل از آن، در ساخت بنا مورد استفاده قرار می گیرد و ضمن عایق بودن در مقابل تغییرات حرارتی از نظر استحکام نیز گاه با تیر آهن رقابت می کند. همچنین در مناطق مرطوب جنگلی، جنس مصالح بکار رفته در بناها باید بگونه ای باشد که در برابر رطوبت و خورندگی ناشی از آن (عمل هوازدگی شیمیائی و فیزیکی) مقاومت بیشتری داشته باشد. بطور کلی یک ساختمان می بایست برای مقابله و مقاومت در برابر نیروهای حاصل از عناصر و عوامل آب و هوایی نظیر افت و خیزهای درجه حرارت، تغیرات رطوبت، باران،‌ بار سنگین برف و یخ و همچنین نیروی باد و فشار طراحی شود.

مسکونی وایکیم (2)

درجه حرارت از عناصر اقلیمی بسیار مهم است که باید در احداث ساختمان مورد توجه قرار گیرد بویژه در مورد مصالح فلزی که تغییرات دما باعث انبساط و انقباض آنها می شود در این مورد استفاده از رنگها که بخش وسیعی از انسولاسیون خورشید را منعکس می کند به کم کردن این گونه مسائل و مشکلات کمک می کند. بطور کلی درجه حرارتهای بالا و تغیرات ناگهانی درجه حرارت مشکلات زیادی را ببار می آورند.

مسکونی وایکیم (3)

مسکونی وایکیم (5)

مطالب مشابه:

پاورپوینت معماری ارگانیک

پاورپوینت معماری ارگانیک معماری طبیعی ؛ معماری پایدار

پاورپوینت نمونههای معماری ارگانیک ایرانی و خارجی

پاورپوینت خانه آبشار و معماری ارگانیک

پاورپوینت مفهوم و آثار مشهور معماری ارگانیک

Email this to someoneDigg thisShare on RedditShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter
دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845