متروپل پاراسول؛بزرگترین سازه چوبی دنیا

در میان شهر زیبا و تاریخی سویا، پل خارق العاده ای ساخته شده که امروزه از مهم ترین دیدنی های این شهر و حتی کشور اسپانیا محسوب می شود. سازنده ی این پل تصمیم داشته تا اثری خلق کند که بزرگ ترین شی چوبی دنیا باشد. باید بدانید که در اسپانیا این پل با نام  پلازا د لا انکارناسیون (the Plaza de la Encarnación) نیز شناخته می شود. شهر سویا نیز با نام های سویل، سبیا و سویا شناخته می شود.با ما همراه باشید.

متروپل پاراسول (Metropol Parasol) به صورت ۶ قارچ چوبی غول پیکر ساخته شده که با توجه به عظمتش، ظرافت و دقت زیادی در آن به کار رفته است. جالب است بدانید که پاراسول به معنای سایبان است و اشاره به شکل خاص و چتر مانند این پل دارد. این قارچ ها یا چترهای چوبی ۲۸.۵ متر ارتفاع دارند و به وسیله ی پل های کوتاه و پر پیچ و خمی به هم مربوط می شوند و این امکان را برای بازدیدکندگان فراهم می آوردند که بر روی عجیب و خاص ترین پل چوبی جهان قدم بزنند. این پل ۴ سطح یا طبقه ی مختلف دارد و علاقمندان می توانند از هر سه سطح آن دیدن کنند.

متروپل پاراسول (5)

متروپل پاراسول (8)

طراحی این سازه ی شگفت انگیز به شکل قارچ مانندش خلاصه نمی شود بلکه در ساختش از درخت بو و درختان فیکوس (نوعی گیاه استوایی) نیز الهام گرفته شده و همه ی این افکار و ایده ها با هم مخلوط شده و چنین اثر زیبایی پدید آمده است.

متروپل پاراسول (4)

متروپل پاراسول (2)

به دلیل پیچ و خم و نداشتن شکلی مشخص، نمی توان ابعاد خاصی برای این سازه بیان کرد اما به صورت کلی متروپل پاراسول ۷۰ متر عرض و ۱۵۰ متر طول دارد. همانطور که اشاره کردیم در ابتدا قرار بود که این ساختار بزرگترین شی چوبی دنیا باشد اما در طی ساخت و ساز و مشکلاتی نظیر عدم استحکام کافی و لزوم وجود بودجه ی زیاد سازنده ی متروپل پاراسول مجبور شد از فلز هم در این پل استفاده کند اما او این کار را به صورتی انجام داد تا خدشه ای در پروژه رخ ندهد و همچنان متروپل پاراسول بزرگترین سازه ی چوبی دنیا باشد.

متروپل پاراسول (1)

متروپل پاراسول (6)

گفتنی است که ساخت این پل در سال ۲۰۱۱ میلادی به پایان رسید و آماده ی بهره برداری گشت و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. این سازه بسیار عظیم است، کل منطقه ای که به متروپل پاراسول اختصاص داده شده حدود ۱۸۰۰۰ مترمربع می باشد که ۱۲۶۷۰ مترمربع نیز زیربنای اصلی پل بدون احتساب سنگ فرش های اصلی خیابان مساحت دارد. بازدیدکنندگان با مراجعه به این سازه ی زیبا می توانند از بازار کشاورزی موجود در اطراف متروپل پاراسول خرید کنند یا از موزه ی این مجموعه دیدن نمایند و از تراس وسیعی که بر فراز آن واقع شده مناظر اطراف را به صورت پانوراما تماشا کنند قطعا بازدید از متروپل پاراسول می تواند تجربه ی جذابی برایتان باشد زیرا اینجا نوآوری معاصر با فرهنگ و تاریخ کهن در هم آمیخته اند تا گردشگران بتوانند ساعات خوشی را سپری کنند.

متروپل پاراسول (7)

متروپل پاراسول (10)

مطالب مشابه:

پاورپویینت سازه های نو سازه های چوبی

پاورپوینت چوب و سازه های چوبی

پاورپوینت سازه های چوبی و متریالی به نام گلولام

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845

نوشته های مرتبط