کنترل دمای بتن پس از بتن ریزی

 طبیعتا کنترل دمای اولیه  بتن به علت تاثیرقابل ملاحظه ای که در خواص بتن از جمله مقاومت فشاری،مدول الاستیسیته، نفوذ پذیری و … دارد؛ اهمیت ویژه ای دارد.با ما همراه باشید.

  • کنترل دمای بتن پس از بتن ریزی در هوای گرم از دو جنبه حایز اهمیت است.

کاهش دمای بتن در کاهش مقدار تبخیر و جلوگیری از ترک خوردگی، بسیار نقش مهمی دارد. از طرف دیگر، کنترل دمای بتن در کسب مقاومت مورد نظر اثر قابل توجهی دارد‌.

کنترل دمای بتن (1)

  • در مواردی که بتن با نسبت کم آب به سیمان کمتر از ۰/۴۵ مصرف می‌شود یا از میکروسیلیس در مخلوط استفاده می‌شود، به کار بردن تمهیدات زیر اهمیت بیشتری دارد.

در حدود نیم ساعت پس از پرداخت سطح بتن، باید سطح بتن با‌ نایلون پوشش داده شود. قرار دادن پوشش تا مدت ۴ تا ۵ ساعت ضروری است .

کنترل دمای بتن (2)
استفاده از سایبان در بالای سطح بتن در کاهش دمای بتن بسیار مؤثر است‌. زیرا از تابش مستقیم آفتاب بر سطح بتن جلوگیری می‌کند.

کنترل دمای بتن (3)
با ایجاد بادشکن به کمک حصیر می‌توان سرعت باد را کاهش داد. در هوا‌ی گرم و خشک چنانچه این بادشکن مرطوب شود، دمای محیط را کاهش و رطوبت نسبی را افزایش می‌دهد.

کنترل دمای بتن (2)a
بلافاصله پس از سخت شدن باید عمل آوری آغاز شود. در صورت امکان نباید از روش‌های عمل آوری عایقی استفاده شود (بویژه در مناطق خشک)، بلکه باید با استفاده از آب، عمل آوری را انجام داد. استفاده از گونی خیس نیز روشی مناسب برای عمل آوری محسوب می‌شود، اما گونی به طور مداوم باید خیس شود.

کنترل دمای بتن (4)
در صورتی که، بر سطح بتن پس از عملیات پرداخت، ترک ناشی از جمع شدگی خمیری بروز کند، می‌توان با تراکم مجدد سطح بتن، ترک‌ها را حذف کرد.

اجرای عملیات تراکم پس از مشاهده ترک‌ها نه تنها باعث حذف ترک‌ها می‌شود، بلکه سبب افزایش مقاومت سایشی لایه سطحی بتن می‌شود.

عملیات تراکم باید قبل از گیرش بتن انجام شود. در غیر این صورت، ساختار بتن تغییر می‌کند و کیفیت آن کاهش می‌یابد

کنترل دمای بتن (5)

مطالب مشابه:

پاورپوینت بتن ریزی در هوای سرد

پاورپوینت بتن ریزی در هوای گرم

پاورپوینت عمل آوری یا کیورینگ بتن

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845

نوشته های مرتبط