قیصریه لار (4)

قیصریه لار ؛ سربلند از ده ها زلزله

بازار قیصریه لار یکی از قدیمی ترین بازارهای ایرانی  می باشد که تا کنون ده ها زلزله را پشت سر گذاشته است . در ادامه با این بازار بیشتر اشنا میشویم :

بازار قیصریه در شهرستان لار از توابع استان فارس کشور ایران واقع شده‌است.

قیصریه لار (2)

این بازار یک مجموعه نفیس و پرتنوع معماری قدیم ایران است. جلوه‌های بارزی از شیوه‌ها و شگردهای معماری گذشته – از پیش از صفویه، تا قاجاریه در این مجموعه تاریخی بچشم می‌خورد و با آنکه غبار صدها سال بر رخسار آن نشسته‌است، استحکام و قدرت بافت آن کمترین آسیبی ندیده‌است.

قیصریه لار (3)

این معنی را بازار قیصریه لار و کاروانسراهای پیرامون آن با زلزله‌های مهیبی که مغرورانه از سر گذرانده‌اند، بی‌آنکه خدشه‌ای بپذیرند، اثبات کرده‌اند.

قیصریه لار (4)

بازار درحال حاضر شامل دو شبکه شمالی و جنوبی است که مدخل ورودی جنوبی آن از میدان جدیدالاحداث لار شروع و به محلهای شمالی قدیمی بازار ختم می‌شود.

قیصریه لار (6)

رسته دیگر شرقی و غربی است که در تقاطع بازار شمالی جنوبی دارای یک چهارسوق وسیع است.

چهارسوق بصورت ۸ گوش است و در چهار گوش آن چهار باب مغازه در هر سمت احداث شده‌است.

در اطراف چهارسوق و در پشت چهار مغازه هرسمت چهارسوق، بازاری بعرض ۳/۴متر دورادور ادامه دارد و باین ترتیب طرح جانبی را بوجود آورده‌است که در سایر بازارهای ایران نظیر آن دیده نمی‌شود.

قیصریه لار (5)

قیصریه لار (7)

 طول بازار شرقی و غربی ۶/۱۱۷ متر و طول بازار شمالی جنوبی ۴/۱۲۴ متر است.

جالب‌ترین بخش بازار قیصریه لار طرح چهارسوق آن است که در نوع خود از نظر معماری منحصربه‌فرد است. گنبد سنگی چهارسوق دارای طرح بسیار جالبی است و ارتفاع آن از ۱۸ متر تجاوز می‌کند.

قیصریه لار (8)

قیصریه لار (9)

قیصریه لار (10)

مطالب مشابه :

پاورپوینت بازارهای ایرانی

پاورپوینت بازار تبریز و تیمچه حاج محمد قلی

پاورپوینت بازارهای شهر اصفهان

پاورپوینت آشنایی با تاریخچه و انواع بازار در ایران

Email this to someoneDigg thisShare on RedditShare on LinkedInShare on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter