فورجینگ چیست ؟

دیگر دوران وصله میلگرد به صورت پوششی و روی هم قرار دادن ( اورلب ) به سر رسیده و در ساخت و ساز های نوین به جای پرت میلگرد در وصله پوششی ، از روش های جایگزین استفاده میکنند . یکی از این روشها ، جوش سر به سر میلگرد یا فورجینگ می باشد . در ادامه با این روش بیشتر آشنا می شویم :

  • فورجینگ چیست ؟

جوشکاری فورجینگ (به انگلیسی: Forge welding) یک روش جوشکاری در فلز است.که در آن پس از حرارت دادن به دو بخش متصل شونده تا دمایی بسیار زیاد و سپس چکش کاری یا پرس دو قطعه روی هم این دو قطعه را در هم ادغام یا باصطلاح فورج می‌کند.امروزه مهمترین کاربرد آن در اتصال سر به سر میلگرد است.

فورجینگ چیست ؟ (1)

  • تاریخچه فورجینگ :

 جوش سر به سر میلگرد ابتدا در دهه ۱۹۳۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا و ژاپن تحت عنوان یکی از زیرشاخه‌های فرایند جوشکاری گاز اکسی استیلن و با نام gas pressure welding (مخفف انگلیسی: GPW) گسترش یافت. از آن پس، این روش به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفت و در ابتدا به منظور جوشکاری ریل‌ها و لوله‌ها و بعد از آن در جوشکاری میلگردهای فولادی به کار گرفته شد.

فورجینگ چیست ؟ (2)

  • روش کلی اجرای فورجینگ :

در این روش به جای بر روی هم قراردادن(به انگلیسی: Overlap) بخش انتهایی میلگردها، دو سر میلگرد توسط حرارت در دمای مشخص ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ درجه سانتی‌گراد و سپس فشار هیدرولیکی (که به دو سر میلگرد وارد می‌آید) به یکدیگر اتصال داده و اصطلاحاً فورج می‌شود.

فورجینگ چیست ؟ (3)

فورجینگ چیست ؟ (4)

فورجینگ چیست ؟ (5)

فورجینگ چیست ؟ (6)

فورجینگ چیست ؟ (7)

  • صرفه جویی در میلگرد با فورجینگ :

فورجینگ چیست ؟ (8)

  • مزایای روش جوش فورجینگ سر به سر میلگردها :

-دارای تائیدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

-صرفه جویی  تا 30 درصدی در مصرف میلگرد با حذف اورلپ و پرتها

-کاهش زمان , نیروی انسانی , حمل و نقل ها با توجه به کاهش مصرف میلگرد

-اتصال میلگرد های غیرقابل مصرف ( پرت ) به یکدیگر و استفاده مجدد از آنها

-با توجه به کاهش مصرف میلگرد ، وزن اصلی سازه کم شده و متناسب با آن از نیروهای ثقلی جانبی نیز کاسته می شود و در نتیجه مقاومت سازه در مقابل زلزله افزایش خواهد یافت .

-این سیستم ، اشتباهات انسانی را به شدت کاهش می دهد ( بسیار مشاهده گردیده است که پرسنل اجرایی برای کاهش پرت میلگردها از طول اورلب ها می کاهند که این امر باعث کاهش مقاومت میلگرد ها در نقاط اتصال و در نتیجه کاهش مقاومت سازه می گردد . )

– با توجه به کاستن از حجم اضافی میلگرد ها در نقاط اتصال ، امکان ویبره بهتر بتن که مشکل بسیار مهمی تاکنون بوده است برطرف می شود و بتن ویبره خوب و مناسب تری میسر می گردد . 

– با توجه به کاهش حجم اضافی میلگرد ها ، درگیری بتن با میلگرد ها افزایش خواهد یافت .

– افزایش یافتن مقاومت در نقطه اتصال ، به طوری که مقاومت در این نقطه بیشتر از سایر نقاط در طول میلگرد می باشد

-حفط یکپاچگی آنالیز بار در محل اتصال

-توانایی ایجاد اتصال با حداقل طول

-حفظ خواص متالوژیکی آرماتورها

-امکان اتصال سایزهای مختلف (طبق استاندارد )به یکدیگر

-عدم نیاز به برق سه فاز

-قابلیت استفاده در تمامی حالت ها

فورجینگ چیست ؟ (9)

  • کاربردهای فورجینگ :

فورجینگ ، کاربردهای وسیع و متنوعی دارد :

فورجینگ چیست ؟ (10)

معایب فورجینگ :

در جستجو برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فورجینگ ، به مطالبی در مورد معایب جوش فورجینگ دست پیدا کردم  که توسط شرکتهای فعال در زمینه کوپلینگ ، تهیه شده بود که در آن پس از ذکر معایبی برای فورجینگ ، اجرای آن را غیر کارشناسانه اعلام میکرد .با توجه به اینکه اتصالات مکانیکی کوپلر به نوعی رقیب برای فورجینگ محسوب میشوند ، شاید عدم تایید فورجینگ توسط شرکت های کوپلر در نگاه اول مغرضانه به نظر برسد ولی شنیدن دلایل این شرکت ها برای رد فورجینگ خالی از لطف نیست .

آنها بر استناد به تصاویری از زلزله کوبه ژاپن ، استفاده از روش فورجینگ را غیرکارشناسی قلمداد میکنند :

معایب فورجینگ (1)

معایب فورجینگ (2)

هم چنین آن ها ادعا میکنند که با توجه به عدم امکان اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مکانیکی در این روش و دخالت عوامل متعدد در انجام جوشکاری و همچنین تجمیع خطاهای متعدد انسانی ، محیطی و ماشین آلات، قابلیت اعتماد به این روش به شدت کاهش می یابد.

شسکت فورجینگ

  • جوابیه فورجینگ :

در رد موضوع قابل اعتماد نبودن فورجینگ ، شرکت های فورجینگ جوابیه هایی صادر کرده اند  و با استناد به ” تاییدیه فنی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ”  صحبت های صورت گرفته بر علیه فورجینگ را یک تخریب زرد و غیرکارشناسی عنوان میکنند  و در مورد زلزله کوبه ژاپن،   با استناد به تحقیق های صورت گرفته اعلام میکنند که علت تخریب ” برش در پای ستون ها ” بوده است نه ضعف اتصال فورجینگ .

به هر حال صحبت در این زمینه بسیار است  ، که برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید به لینک زیر مراجعه بفرمائید :

پاورپوینت همه چیز در مورد فورجینگ ( 199 اسلاید )

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط