عملیات نیلینگ پروژه برج باران

-پروژه برج باران با 31 طبقه در  خیابان شریعتی تهران قرار گرفته ، که برای پایدار سازی دیواره های گود آن از روش نیلینگ استفاده شده است . در این مطلب توضیحاتی را در مورد نحوه اجرای عملیات نیلینگ در این پروژه ارائه میشود :

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-3

-همانطور که می دانیم جهت احداث هر بنایی همزمان با گودبرداری و پی کنی نیاز به حفظ و پایدار دیوارهای گود و سازه های اطراف می باشد که چگونگی و روش حفاظت بستگی به مواردی از قبیل ارتفاع گودبرداری- نوع خاک حمل- سازه های مجاور محل و … دارد.
-یکی از جدیدترین روشهای پایداری دیواره گودها اجرای روش Soil Nailing است. اگر بخواهیم بطور خلاصه بیان کنیم و از ترجمه تحت الفظی آن بر می آید میخکوبی کردن دیوارهای حاکی تا عمق لازم و نگهداری آن می باشد.-مرحله اول :
با تعیین نوع خاک و نتایج حاصل از آزمایشات مکانیک خاک، طراحی و محاسبات میسر شده که نتایج این محاسبات شامل:
1. مشخص شدن تعداد و طول گمانه ها
2. تعیین قطر حفاری و زاویه حفاری
3. تعیین فواصل حفاری
4. نوع و اندازه میخها و مشخصات فنی آن
5. مشخص شدن دوغاب سیمان (نسبت آب به سیمان)
6. شبکه سیمی (Mesh)
7. بتنی که می بایست شات کریت شود.


-این روش شامل مراحل اجرایی ذیل می باشد :
1. خاکبرداری مرحله به مرحله تا تراز تعیین شده
2. اجرای عملیات حفاری
3. اجرای عملیات نیل گذاری (میلگرد گذاری و تزریق دوغاب سیمان)
4. اجرای عملیات شات کریت و مش بندی-مرحله اول  :


با تعیین فواصل حفاری که بطور مثال 70/ 1 محاسبه شده است. عمق گودبرداری اولیه مشخص شده و می توان تا عمق مورد نظر با ماشین آلات گودبرداری نموده لازم به ذکر است به دلیل اینکه ممکن است هنگام حفاری در تراز اول به تأسیسات شهری برخورد کنیم از ارتفاع 2 متر به بعد خاکبرداری و گودبرداری جهت اجرای عملیات حفاری آغاز می شود. (محل عبور تأسیسات شهری توسط مراجع مربوطه اخذ شود)


نکات و موارد مهمی که می بایست در هنگام گودبرداری رعایت کرد :


1. جهت جلوگیری از برخورد به تأسیسات شهری لازم است نقشه هایی که محل عبور تأسیسات املاک مجاور و محل عبور تأسیسات شهری از قبیل شاه لوله ها، لوله های آب، گاز، کابلهای تلفن، … در صورت در اطراف محل گودبرداری، در آن مشخص شده از مراجع ذیربط از قبیل شهرداری، سازمان آب و فاضلاب، گاز و … تهیه شود.


2. تا آنجائیکه ممکن است سعی شود سطحی تراز و صاف جهت انجام عملیات حفاری آماده شود چرا که هر چقدر سطح مورد نظر بدون اعوجاج باشد اجرای عملیات شات کریت آسانتر بوده و در انجام کار سطحی صاف باقی می ماند که مجب اجرای دقیق تر سازه و بنا می شود.


3. یکی از روشهایی که می توان به سطحی تقریباً صاف رسید، رگلاژ سطوح هر تراز قبل از اجرای عملیات حفاری بصورت دستی است که بطور مثال 30 سانترمتر انتهایی بصورت دستی و با نیروی انسانی برداشته و رگلاژ شود.مرحله دوم  :


پس از خاکبرداری تا تراز اول و رعایت کلیه موارد ذکر شده در مرحله اول دستگاههای حفاری در فواصل طراحی شده بطور مثال 70/1 مستقر شده و انجام عملیات حفاری صورت پذیرد.

-مشکلات و مسائل مهم در این مرحله :


1. در ترازهای اولیه بدلیل سست بودن خاک و دیواره گود همچنین درصد پایین خاک رس در لایه های اولیه زمین، در هنگام حفاری، دیواره حفاری شده بعضاً ریزش کرده و گمانه ها ریزشی بوده که این مسأله باعث پر شدن مجدد گمانه ها و حفاری مجدد شده که در نهایت میل گذاری و تزریق دوغاب امکان پذیر نبوده که برای رفع این مشکل نوع دستگاه حفاری تغییر یافت و حفاری با دستگاهی به نام ODEX صورت پذیرفت این دستگاه هنگام حفاری همواره با مته حفاری کیسینگ های مخصوصی را به داخل گمانه هدایت می کند که به جداره دیواره گمانه چسبیده و با پیشرفت حفاری کیسینگ ها نیز به پشت سر مته حفاری هدایت شده و جابجا می شود و مانع ریزش خاک به داخل گمانه شده و پس از پایان حفاری، بداخل مته وارد و از داخل آن بیرون آمده و کیسینگ ها تا زمان میلگرد گذاری و تزریق داخل گمانه باقی می ماند.


2. هنگام حفاری گرد و غبار زیادی از اجرای این عملیات حاصل شده که پخش این گرد و غبار در اطراف موجب آزار و اذیت اطرافیان شده که می بایست به نوعی این مشکل مرتفع می شد. یکی از روشهای بکار گرفته شده، مهار اطراف گمانه حفاری با اسفنج و هدایت گرد و غبار به درون بشکه آب بود که تقریباً جوابگوی این مسأله می باشد.

 – مرحله سوم :
پس از اتمام حفاری هر گمانه و تثبیت خاک اطراف گمانه بلافاصله می بایست میلگرد گذاری صورت پذیرد در هنگان نیل گذاری می بایست موارد ذیل رعایت گردد:


1. برای اینکه بتوان میلگرد را در مرکز گمانه قرار داد و از هر طرف بطور یکسان پوشش دوغاب سیمان داشته باشیم باید در فواصل مختلف از قطعاتی به نام Ceterlizer استفاده کرد تا از نشست میلگرد بر روی خاک جلوگیری کرد.


2. بطور معمول میلگرد بوسیله دست و با نیروی انسان به داخل گمانه هدایت می شود، در صورتیکه هنگام جاگذاری با مانعی برخورد کند این عمل بوسیله دستگاه حفاری و با نیروی دستگاه صورت می پذیرد.
پس از نیل گذاری در گمانه ها می بایست تزریق دوغاب ماسه سیمان انجام شود که این عملیات جهت پرکردن فضاهای خالی در سه مرحله تزریق می شود. لازم به ذکر است با توجه به زاویه دار بودن گمانه و عملیات تزریق بصورت ثقلی انجام می شود.-مرحله نهایی :


پس از اتمام 2 ردیف عملیات حفاری و نیل گذاری نوبت به اجرای عملیات شات کریت و مش بندی می رسد که روند کار به صورت ذیل می باشد:


1. شات کریت اولیه جهت جلوگیری از ریزش خاک سطحی دیواره همچنین بوجود آوردن سطحی یکنواخت و تقریباً مسطح جهت نصب مش (میلگرد نمره 10 به طول 20 سانت)


2. نصب میخهایی در فواصل گوناگون جهت اتصال شبکه مش


3. بستن مشها با سیم آرماتوربندی به این میخها

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-2

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-4

این هم تصویر ی از ساخت سازه بتنی آن :

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-1

تصویری سه بعدی از ساختمان نهایی :

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86-1

منبع :ایران سازه

مطالب مشابه :

پاورپوینت  روش مهار در خاک و روش نیلینگ

پاورپوینت اصول گودبرداری و ایمنی گود

پاورپوینت مبانی پایداری و انواع سازه های نگهبان

پاورپوینت مقدمه ای بر گودبرداری

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط