ریزشمع یا میکروپایل چیست ؟

اگر قصد تقویت پی یا یک خاک مساله دار را  با اجرای شمع داشته باشیم و از طرفی به علت محدودیت فضا امکان استفاده از ماشین آلات سنگین و بزرگ احداث شمع را نداشته باشیم ،یکی از راه ها استفاده  از  ریزشمع ها یا همان میکروپایل هاست . البته این تنها کاربرد ریزشمع ها نیست . در ادامه با این تکنولوژی بیشتر آشنا میشویم :

بطور کلی در مواجهه با خاکهای مسئله دار نظیر خاکهای سست با قابلیت باربری کم، نشست‌پذیری زیاد، روانگرا، خاکهای دستی و … دو راه پیش روی مهندسین ژئوتکنیک قرار دارد:

الف) استفاده از المانهای باربر در خاک

ب) بهسازی و اصلاح خواص فیزیکی- مکانیکی توده خاک

-هر یک از راه حل‌های فوق دارای روش ها و مشخصات مربوط به خود می‌باشند که طی سالیان متمادی توسعه فراوانی یافته‌‌اند. برخی از تکنیک­های ابداعی نیز ماهیتی ترکیبی از دو دسته فوق داشته و مزایای هر دو دسته را تا حدودی به همراه دارند. از آن دسته می‌توان به استفاده از ریزشمعها به همراه تزریق دوغاب سیمان اشاره نمود.

ریزشمع چیست ؟ (2)

-شمع ها عموما به دو گروه اصلی شمع های جابجایی و شمع های جانشینی تقسیم می‌شوند. ریزشمع ها در واقع شمع های جانشینی کوچکی ( معمولا با قطر کمتر از 300 میلیمتر ) هستند که غالباً با تقویت فولادی سبک و تزریق دوغاب سیمان همراه می‌باشند.

میکروپایل (2)

-ریزشمع ها می­توانند با هر زاویه ای طراحی و اجرا شوند و برای مقاصد متفاوتی از جمله تحمل بارهای محوری و جانبی، جایگزینی شمع های معمولی یا به عنوان جزئی از سیستم ترکیبی خاک و شمع، بسته به هدف طراحی به کار برده می‌شوند.

-ریزشمع علاوه بر آنکه به عنوان یک المان باربر و مقاوم در برابر نشست عمل می‌کند، به دلیل تزریق دوغاب سیمان، سبب بهبود مشخصات مقاومتی خاک اطراف نیز می­گردد.

ریزشمع چیست ؟ (3)

-تاریخچه :

تکنولوژی میکروپایل در اوایل دهه ۱۹۵۰ در ایتالیا متولد شد و به مدت بیش از دو دهه بعد در آمریکا معرفی شد. خصوصاً در دهه ۱۹۸۰ یک رشد سریع در کاربرد آن به خصوص به عنوان المان نگهبان فنداسیون در کاربرد بارهای استاتیکی و لرزه‌ای، همچنین در مسلح سازی بر جای شیب‌ها و پایدار سازی گودبرداری‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

میکروپایل (1)

تعریف و روش اجرا :

-میکروپایل‌ها یا ریز شمع به شمع با قطر کوچک (کمتر از ۳۰ سانتیمتر) اطلاق می‌گردد که پس از حفر گمانه با کوبش کیسینگ، آرماتور فولادی در داخل آن‌ها جایگذاری شده و به صورت درجا تزریق می‌شود. به صورت کلی میکروپایل‌ها، شمع‌های لوله‌ای هستند که توسط دستگاه‌های شمع کوب در زمین کوبیده شده و توسط دستگاه تزریق دوغاب سیمان با غلظت و فشار معینی طی چندین مرحله تزریق می‌گردد که متناسب با خواص اولیه خاک و مشخصات فنی اجرای تزریق، عملیات تزریق سبب بهبود یافتن خواص اولیه خاک می‌گردد بدین صورت که در خاک‌های دانه‌ای، دوغاب تزریق در فضای خالی دانه‌های خاک نفوذ نموده و با ایجاد یک ناحیه سخت شده اطراف گمانه تزریق در شعاع مفروضی سبب بهبود خواص اولیه زمین می‌گردد.

  • نمونه اجرای متدوال یک ریز شمع :

ریزشمع چیست ؟ (4)

  • حفاری به منظور نصب ریز شمع :

ریزشمع چیست ؟ (5)

ریزشمع چیست ؟ (6)

  • نصب میلگرد یا مشابه آن در درون گمانه :

ریزشمع چیست ؟ (7)

  • تزریق در اجرای  ریز شمع :

ریزشمع چیست ؟ (8)

ریزشمع چیست ؟ (1)

-عملکرد ریزشمع :

ر خاک‌های ریز و چسبنده، دوغاب تزریق باعث ایجاد ترک و نفوذ لابه لای ذرات خاک و ترک‌های حاصله می‌شود و در نهایت یک اسکلت به هم پیوسته از دوغاب تزریق ایجاد می‌شود و در کل میکروپایل‌ها در مواردی به کار می‌روند که زمین از مقاومت مکانیکی بسیار پایینی برخوردار هستند و میزان خاک رس همراه با لای، ماسه نرم و اکثراً مواد آلی، امکان ایجاد فنداسیونی از نوع معمولی و کلاسیک را غیر ممکن می‌سازد.

میکروپایل (1)

مطالب مشابه :

پاورپوینت ریزشمع ( میکروپایل )

پاورپوینت انواع شمع

پاورپوینت روش اجرای شمع

پاورپوینت فونداسیون شمعی

پاورپوینت پی های شمعی

پاورپوینت روش اجرا و کنترل شمع درجا ریز

پاورپوینت مراحل اجرای شمع درجا ریز

پاورپوینت میکروشمع درجا

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی