رویای شهر آینده لوکوربوزیه چگونه تحقق یافت ؟

کوربوزیه در دهه بیست میلادی دو کتاب بسیار مهم به رشته تحریر درآورد که اولی را می توان منشور بینش مدرن در معماری و دومی را منشور بینش مدرن در شهر سازی محسوب نمود. او در این کتاب ها از رویایی به نام شهر آینده صحبت میکند …

شهر اینده لوکوربوزیه (2)

-کتاب اول وی به نام (به سوی یک معماری نوین)در سال 1923 در پاریس منتشر شد.در این کتاب ،مولف توجه معماران را به فن آوری مدرن جلب می کند.او کار معماران را با حرفه مهندسین مکانیک مقایسه کرده و بیان می دارد که صنعت ساخت وسایل حمل و نقل مانند هواپیما ،اتومبیل ،قطار و کشتی در اثر تحولات سریع تکنولو‍ی به کلی دگرگون شده،ولی ساختمان سازی هنوز در چهارچوب فنون گذشته باقی مانده و نظریه پردازان معماری به دنبال تقلید از سبکهای گذشته هستند.در این کتاب لوکوربوزیه استفاده از تیرآهن و بتن و پیش ساختگی را مسیر آینده معماری تلقی می نماید.

شهر اینده لوکوربوزیه (3)

شهر اینده لوکوربوزیه (4)

-کتاب دوم وی به عنوان شهر آینده در سال 1924 در پاریس انتشار یافت.وی در این کتاب نیز سعی نمود که توجه معماران و شهرسازان را از گذشته به آینده معطوف کند.

-لوکوربوزیه شهرهای آمریکا به خصوص نیویورک و شیکاگو با آسمان خراشهای مرتفع و خیابانهای چند طبقه را بسیار تحسین می کرد و آنها را به عنوان الگوی آینده شهرهای اروپا و سایر نقاط جهان معرفی کرد.

شهر اینده لوکوربوزیه (5)

وی رشد سریع جمعیت در شهرهای بزرگ اروپا مانند پاریس لندن و برلین را در کنار نیویورک از سال 1800 تا 1910 مطرح می کند .بر اساس آمار جمعیت در این شهرها بین 5 تا 20 برابر افزایش یافته است.وی تنها راه حل شهرهای آینده را بلند مرتبه سازی و پیش ساختگی می داند.

وی شهرهای آینده را شهرهایی تجسم نموده که از آسمان خراش های عظیم و مرتفع تشکیل شده است.

شهر اینده لوکوربوزیه (6)

در هر یک از این آسمان خراش های چند عملکردی حدو.د صد هزار نفر زندگی و کار خواهند کرد .در این ساختمانها و آپارتمانهای مسکونی،ادارات ،فروشگاه ها ،مدارس ،مراکز تجمع و کلیه احتیاجات یک محله بسیار بزرگ فراهم است.

ساکنان این مجتمع ها از دود و سرو صدای ترافیک اتومبیل ها به دور هستند و به جای آن از آفتاب و دید و منظر زیبا استفاده می کنند.

شهر اینده لوکوربوزیه (7)

  • تحقق رویای شهر اینده لوکوربوزیه :

-دوره معماری مدرن متاخر را می توان از بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه هفتاد محسوب کرد.در این زمان آنچه که لوکوربوزیه در دو کتاب معروف خود در مورد معماری و شهرسازی آینده پیش بینی کرده بود به تدریج در غرب و سپس در اقصی نقاط جهان چهره ای واقعی به خود گرفت.

-ساختمان های بلند مرتبه برای عملکرد های مختلف در شهر های بزرگ جهان یکی پس از دیگری ساخته شد.اتوبانهای عریض و طویل،پل های چند طبقه و وسایل حمل و نقل مدرن به سرعت چهره شهر های قدیمی را عوض کرد.لوکوربوزیه در زمانی که در قید حیات بود به چشم خود چهره شهر آینده را دید.

  • شهر چندیگار در هند :

بر اساس این نظریه دو شهر مهم در دهه 50 میلادی طراحی و اجرا شد. یکی شهر چندیگار در هند بود که توسط خود لوکوربوزیه طراحی شد.

شهر اینده لوکوربوزیه (8)

شهر اینده لوکوربوزیه (9)

شهر اینده لوکوربوزیه (10)

شهر اینده لوکوربوزیه (11)

  •  شهر برازیلیا :

دیگری شهر برازیلیا توسط کوستا و نایمایر به عنوان پایتخت جدید کشور برزیل در سال 1957 توسط لوچیو کوسا و اسکار نیمایر بر اساس اندیشه های لوکوربوزیه طراحی و ساخته شد.

شهر اینده لوکوربوزیه (14)

– شهر همانند شکل یک هواپیما طراحی شده بود که در محور وسط بخش اداری و در دو بال آن محلات مسکونی قرار داشت.اتوبانهای عریض از وسط کل مجموعه عبور کرده و قسمتهای مختلف آنرا به هم متصل می کرد.

شهر اینده لوکوربوزیه (13)

-اگرچه در این دو شهر آسمان خراشهای یک صد هزار نفری که توسط لوکوربوزیه پیش بینی شده بود وجود نداشت ولی ساختمانهای مکعب شکل با فاصله های زیاد از یکدیگر تبلوری واضح از ایده لوکوربوزیه بود

شهر اینده لوکوربوزیه (12)

  • مطالب مشابه :

پاورپوینت شهر آینده لوکوربوزیه

پاورپوینت معماری تندیس گرایی یا بیان گرا

پاورپوینت معماری بروتالیسم یا خشونت گرایی

پاورپوینت معماری مدرن متعالی و معماری مدرن متاخر( 187 اسلاید ! )

پاورپوینت کانستراکتیویسم

پاورپوینت لویی کان ؛ حلقه مدرن و پست مدرن

پاورپوینت معماری معاصر و معماری مدرن

پاورپوینت معماری مدرن متعالی

پاورپوینت معماری مدرن اولیه

پاورپوینت معماری مدرن متاخر

 

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط