رفع شوره گذاری و رطوبت در بناهای تاریخی

در این مطلب در جهت مرمت و تعمیر و نگهداری ساختمان ها ، توضیحاتی پیرامون حل مشکل بزرگ شوره گذاری و نفوذ رطوبت به بناهای تاریخی ارائه میشود .

دلایل شوره گذاری و ترک خوردن :

  • رطوبت
  • نمک های محلول

ر وش های استخراج نمک :

1-آبشویه کردن(باید از سالم بودن آجر مطمئن بود که آب نفوذ نکند) 

2-جذب نمک ها توسط خمیر کاغذی روی سطح آجر

3-استفاده از پیل الکتریکی که روی سطح آجر قرار می گیرد وموجب یونیزه شدن نمک وجابجایی و بیرون آمدن آن ها می شود.

از بین بردن رطوبت:

برای از بین بردن رطوبت در بنا ابتدا باید منبع اصلی سرایت و نفوذ رطوبت را شناسایی کرد و عامل آن را از بین برد به عنوان مثال: چاه آب ، آب انبار ، توالت ها و یا خرابی ناودان ها.

روش زهکشی:

برای از بین بردن رطوبت یک کانال پای دیوار ساخته که این کانال عمل جلوگیری از نفوذ رطوبت به بنا را انجام می دهد(زهکشی) بطوریکه رطوبت و آب های نفوذی قبل از رسیدن به دیوار داخل کانال شده وتوسط تهویه و شیب مناسب خارج خواهند شد.

روش الکترواسمزی:

در این روش الکترودها را داخل دیوار ودر زمین جای می دهند که در نتیجه اختلاف سطح الکتریکی بین آن ها بوجود می آید.در این روش الکترودها نقش اساسی دفع رطوبت عایق را ایفا می کنند.شایان ذکر است دیواره لوله های مویی داخل مواد غیر آلی متخلخل دارای بار منفی هستند و مولکول  های آب های مجاور دارای بار مثبت و حامل یون مثبت اند که در اطراف لوله های موئینه ای جمع شده اند.هنگامی که تغییر جریان الکتریکی برقرار میشود بارهای مثبت به طرف کاند(قطب منفی)متمایل میشوند و همین امر باعث دفع رطوبت میشود.

عایق بندی:

برای عایق بندی بهتر است از قیرگونی استفاده نشود چون در فصل گرما ممکن است  قیر از گونی جدا شود و رطوبت به گونی رسیده و چون  نمی تواند از آن رد شود عرق کرده و برای بنا مناسب نیست.در نتیجه بهتر است از روش سنتی استفاده کرد.

روش سنتی:

بام را به صورت مسطح در آورد و قیرگونی کرد

و یا از روش محلی:

خاک های مخصوصی که در بعضی محل ها وجود دارند که می توان بام را با آن ها ، عایق کاری کرد و یا از کاشی عایق رطوبتی و گرما استفاده کرد.

مطالب مشابه :

پاورپوینت تاثیر رطوبت بر محیط

پاورپوینت مرمت حمام مصباح کرج

پاورپوینت عملیات حفاظتی مرمتی تزئینات معماری بقعه چهار پادشاه لاهیجان

پاورپوینت طرح مرمت بنا

پاورپوینت بررسی عوارض و عوامل مخل در بناهای تاریخی

پاورپوینت اسیب شناسی بنا

پاورپوینت اسیب شناسی بناهای قدیمی

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

آخرین نوشته ها توسط حسین یوسفی (دیدن همه)