ترونکو چیست ؟

-ترونکو یک سیستم سازه ای جدید می باشد که با استفاده از لوله های گالوانیزه و بدون ستون اجرا می شود .واژه ترونکو ، در زبان اسپانیایی به معنی الوار است. طرح اصلی سیستم بر گرفته از همان ساختمان های چوبی سنتی آمریکا و کانادا است.

ترونکو (6)

-در سیستم ترونکو عنصر اصلی را قطعات لوله از جنس فولاد گالوانیزه تشکیل می دهد.

-لوله های گالوانیزه مورد استفاده در این سیستم ، شبیه همان الوارهای خانه های قدیمی ، با مقطع دایره هستند.با این تفاوت که این لوله ها توخالی هستند و به دلیل وجود هوا در داخل لوله ها عایق حرارتی مناسبی نیز به شمار می روند.البته قطر این لوله های گالوانیزه حدود 20سانتیمتر و کمتر از قطر الوار های چوبی متداول است.

ترونکو (7)

-نکته اساسی در طراحی پلان در این سیستم آن است که زوایا در پلان باید 90 درجه باشند (هر چند قطعاتی برای ایجاد زوایای دیگر نیز موجود است).

ترونکو (4)

-بر اساس برخی آیین نامه ها حداکثر دهانه باربر ثقلی 4 متر و حداکثر ارتفاع ناخالص (با احتساب ضخامت سقف) 3/6 متر برای هر طبقه است.

-در این سیتم هیچ ستونی وجود ندارد.

-برای تامین مقاومت سیستم در برابر بار های جانبی از مهار بندی های تسمه ای استفاده می شود.

– روش های دیگری مانند قرار گرفتن دیوار های بتنی در امتداد دیوارهای اصلی ساختمان نیز می تواند پایداری ساختمان در برابر نیرو های جانبی را تامین نماید.

ترونکو (2)

-دیوار های ساختمان در سیستم ترونکو، درحکم سازه ی نگهدارنده ی ساختمان و پوشش نما است.وزن متوسط هر متر مربع سازه فولادی 15-16 کیلوگرم است.

ترونکو (3)

-در این سیستم سقف و دیوار ها به صورت یکپارچه عمل می کنند.این امر مانع تمرکز تنش در اتصالاتی که معمولا در زلزله آسیب پذیرند، می شود.

ترونکو (5)

-تیر وستون در این سیستم وجود ندارد، زیرا همه اجزا از یک عنصر اساسی ساخته می شوند که مشابه همان تیر وستون با مقطع دایره هستند. این الوارها به صورت افقی روی هم قرار گرفته اند ودر گوشه ها به هم متصل می شوند.

ترونکو (1)

اطلاعات بیشتر با دانلود پاورپوینت زیر :

پاورپوینت سازه ترونکو

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی