آجرهای گرماگیر⁣

 میگوئل نینو و جاناتان ناوارو از کلمبیا طراح آجر های گرماگیر هستند؛ شرکت آن‌ها با نام اسمارت دیزاین و آرکیتکچر اس‌اِی‌اس چندین روش شگفت‌انگیز را برای خنک کردن خانه‌ها با کمک آجرهایی شبیه به گرماگیرها طراحی کرده است.با ما همراه باشید.

معماری هوشمندانه در بازار امروز بسیار بحث برانگیز شده است، با توجه به اینکه انسان تمایل به تغییر ندارد، اما فناوری در حال پیشرفت است. آجرهای گرماگیر راه کاری بسیار کاربردی و جالب است برای تامین گرمای خانه ها…

آجرهای گرماگیر (1)

  ا⁣ین آجرهای گرماگیر را بلوک ترمودیسیپادر یا به‌صورت مخفف بی‌تی نامیده‌اند. آن‌ها آجرهایی رسی هستند که داخل آن‌ها به‌صورت شبکه‌ای غیرمعمول طراحی‌شده است و خارج آن‌ها هم زاویه‌دار است. سطح آن باعث بازتابش حداکثری نور خورشید می‌شود، چون این منبع اولیه‌ی انتقال گرمای خورشید است. شکل قسمت داخلی آن باعث می‌شود تا هرگونه حرارتی که به دلیل تابش خورشید ایجادشده است را از بین ببرد. علاوه بر آن شکل متخلخل این آجرها باعث می‌شود که باد از داخل آن‌ها عبور کرده و تأثیر خنک‌کنندگی داشته باشد و گرمای دیوارها را از بین ببرد.

 آجرهای گرماگیر (3)

کاربرد دیگر آن جلوگیری از ورود صدای بیرون است، چون شکل آن‌ها باعث شکستن امواج صوتی می‌شود. به همین دلیل در محیط‌های شهری کاربرد خوبی خواهد داشت.

آجرهای گرماگیر (2)

احتمالا این نوع ساختمان‌ها باعث ایجاد سرمای فراوان در زمستان‌ها شود. می‌دانیم که در مناطق گرمسیری و حتی در بیابان‌ها، زمستان‌ها هوا بسیار سرد می‌شود.

آجرهای گرماگیر (6)

 به‌هرحال، این طرح بسیار خوبی است و می‌تواند به ترمودینامیک خانه‌ها در مناطق گرمسیر کمک کند و از مصرف انرژی بیهوده جلوگیری کند که این یکی از خواص ضروری خانه‌های مدرن است.

 آجرهای گرماگیر (5)

آجرهای گرماگیر (4)

منبع:کانال اعضای نظام مهندسی ساختمان

مطالب مشابه:

 پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی در کلبه مونته روسا

پاورپوینت انرژی خورشیدی در تنظیم شرایط محیطی

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845