ساختمان cctv ; کج ترین ساختمان اداری دنیا

تلویزیون مرکزی چین به انگلیسی: China Central Television که به اختصار سی‌سی‌تی‌وی CCTV نامیده می‌شود.

  •  ساخت ساختمان، دفترمرکزی اداری و فرهنگی جدید تلویزیون مرکزی چین در سال 2002 به مسابقه جهانی گذاشته شد.در مسابقه در آخر هیات داوران بین المللی که آراتا ایسوزاکی معمار مشهور ژاپنی و چارلز جنکز اولین منتقد معماری نیز در میان شان بودند طرح دفتر او.ام.ای OMA را انتخاب کردند.این تیم متشکل از 47 نفر به سرپرستی رم کولهاس بوده که البته شرکت مهندسی آروپ طرح پیچیده سازه آن را مهیا کرده است.
    cctv (6)a
  •  ساخت این پروژه ی 6,000 مترمکعبی ،در سپتامبر 2004 در سایتی به مساحت 20 هکتار آغاز شد و بدنه خارجی برج ها در سال 2008 و همزمان با بازی های المپیک افتتاح شد.

ساختمان مرکزی به دلیل شکل خاص 6 ضلعی خود به عنوان یکی از 10 اثر مهم معماری دنیا شناخته میشود . این بنا نه تنها چهره ای جدید از تکنولوژی پیشرفته معماری پکن را نشان میدهد ، بلکه بنیان گذار سبکی جدید در معماری به حساب می آید.

cctv (5)a

  •   این ساختمان ، کج ترین ساختمان اداری دنیا محسوب میشود که به صورت بر ج های دو قلو ساخته شده و در آسمان به هم متصل می شود. دو بازوی این برج های دوقلوی ۲۳۴ متری، تا ۷۰ متر در آسمان به سوی هم متمایل می شوند تا در نهایت به هم برسند.

cctv (4)a

cctv (1)a

 

  •   با توجه به گران بودن مصالح در چین هیچ بخشی از مصالح سازه از آجر و میخ گرفته تا قطعه های الوار و آرماتور هدر نرفته و یا در خود سازه دوباره استفاده می شدند یا جمع آوری و برای بازیافت فرستاده می شدند. و در مقابل با توجه به ارزان بودن کارگر در چین ، کار اصلاح دو متر از شمع های فونداسیون به جای استفاده از دستگاه ، با دست و چکش وقلم صورت گرفت!

cctv (3)a

cctv (2)a

 

اطلاعات بیشتر و دانلود پاورپوینت ساختمان تلویزیون چین CCTV از لینک زیر :

پاورپوینت بررسی معماری و سازه تلویزیون مرکزی چین

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین عرب

کارشناس مهندسی عمران - دارای پروانه اجرا و نظارت از سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی - علاقه مند به شعر ، سینما و ادبیات - برای مشاوره در زمینه های اجرائی با این شماره تماس بگیرید :09154008845