بتن ریزی اولیه و ثانویه در سقف های کوبیاکس و یوبوت

بتن ریزی در سقف های دال مجوف کوبیاکس و یوبوت باید در دو مرحله اولیه و ثانویه صورت بگیرد . در این نوشته همراه با تصاویر ، توضیحاتی راجع به فلسفه این کار و دیگر نکات مهم در رابطه با بتن ریزی سقف های دال مجوف ارائه شده است .

  • دال مجوف یوبوت چیست ؟

دال مجوف دوپوش بتن مسلح، از دولایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و به صورت گسترده قرار مى گیرد و حد فاصل این دو لایه با نوعى بلوک توخالى ماندگار به نام U-BOOT که از جنس پلى اتیلن مى باشد، پر شده است.

یوبوت

  • دال مجوف کوبیاکس چیست ؟

دال مجوف کوبیاکس مشابه دال مجوف دوپوش می باشد، با این تفاوت که در نواحی میانی دال به جای بلوک های توخالی از گوی های کروی شکل از جنس پلی اتیلن استفاده می شود.

همچنین اندازه ی گوی های مورد استفاده در دال مجوف کوبیاکس در قیاس با دال مجوف دوپوش هم ضخامت آن، کوچکتر است.

بنابراین با توجه به شکل هندسی گوی های مورد استفاده و فاصله ی آن ها نسبت به هم، توزیع تنش ها در سقف مجوف کوبیاکس نسبت به سقف مجوف دوپوش یکنواخت تر می باشد.

کوبیاکس

  • چرا در سقف های دال مجوف باید ابتدا یک لایه بتن ریزی انجام شود ؟

در هر دو نوع سقف هنگام بتن ریزی بهتر است ابتدا یک لایه حدود 10سانتی متری ریخته و ویبره زده شود و سپس روی آن در بتن ریزی ثانویه پر گردد.

بتن ریزی کوبیاکس (4)

-البته باید توجه داشت به هیچ وجه لایه اول به گیرش اولیه نرسد و درز سرد افقی ایجاد نگردد.

بتن ریزی کوبیاکس (5)

-در هر دو این روش ها سقف نیاز به ویبره بیشتری در مقایسه با سقف های معمول و سنتی وجود دارد.

بتن ریزی کوبیاکس (3)

بتن ریزی کوبیاکس (7)

بتن ریزی سقف های کوبیاکس و یوبوت بهتر است با پمپ هوایی صورت بگیرد .

بتن ریزی کوبیاکس (7)

بتن ریزی کوبیاکس (6)

اجرای شمشه کشی و مسطح کردن بتن

بتن ریزی کوبیاکس (3)

تسطیح نهایی :

بتن ریزی کوبیاکس (1)

  • نکات اجرایی در بتن ریزی سقف یوبوت :

در سقف یوبوت روانی بتن ( اسلامپ) مورد استفاده باید در حدود 11الی 13سانتی متر بوده تا بتن به راحتی در زیر قالب ها حرکت کند و فضای زیر را پر نماید.

در این سقف الزامی است ما بین تمام حجم های یوبوت (بدلیل فرم مکعبی) در هر جهت عمل ویبره انجام شود.

از مشکلات عمده یوبوت های از جنس فوم می توان خورد شدن و افزایش مصرف بتن در سقف را نام برد.

اکیدا توصیه می شود در سقف های یوبوت جهت افزایش اسلامپ بتن از فوق روان کننده های مجاز با مقدار توصیه شده در کاتالوگ فنی شرکت تولید کننده، استفاده شود. استفاده از روان کننده ها علاوه بر تحمیل هزینه های اقتصادی ممکن است موجب بالارفتن بیشتر احجام هنگام بتن ریزی گردد و درصورتیکه زمان بین دو مرحله بتن ریزی مقداری طولانی گردد موجب گیرش سریعتر بتن وایجاد درز سرد شود.

بتن ریزی کوبیاکس (2)

  • نکات اجرایی در بتن ریزی سقف کوبیاکس:

بتن مورد استفاده در سقف کوبیاکس بتن معمولی می باشد و روانی بتن (اسلامپ) مورد استفاده حدود 10 الی 11سانتی متر میباشد. بتن ریزی مشابه سقف یوبوت در دو مرحله متوالی صورت می پذیرد.

استفاده از روان کننده ها در سقف کوبیاکس به هیچ عنوان امری الزامی نمی باشد. فرم کروی شکل گوی های کوبیاکس باعث سهولت بتن ریزی و کاهش میزان ویبره لازم در این روش می شود. فرم کروی شکل گوی های کوبیاکس باعث سهولت بتن ریزی و کاهش میزان ویبره لازم در این روش می شود و الزامی نیست ما بین تمام گوی ها در هر جهت عمل ویبره انجام شود.

بتن ریزی کوبیاکس (1)

بتن ریزی کوبیاکس (4)

بتن ریزی کوبیاکس (5)

اطلاعات بیشتر در مورد مراحل مختلف اجرای سقف های دال مجوف کوبیاکس و یوبوت و مقایسه این دو سقف با یکدیگر را در لینک زیر مشاهده بفرمائید :

پاورپوینت مقایسه فنی و اجرایی کوبیاکس با یوبوت

دو زبانه زیر محتوای زیر را تغییر می دهد

حسین یوسفی

نوشته های مرتبط

One Comment